Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi’nden büyük başarı

Galeri

KALEM Farkıyla...

Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi’nden büyük başarı

Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi’nden büyük başarı

NASA’nın düzenlediği “Bir Günlük Bilim İnsanı Makale Yarışması, 2019-2020’nın ( Scientist For A Day Essay Contest, 2019-2020 ) Türkiye elemelerini kazanan 5 öğrenciden ikisi Çanakkale’den.
Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi Serda Aydemir, Tankut Timin ve Çağrı Delibaşlar’ ın yazmış olduğu üç makale ile yarışmaya katıldı. Önce ilk 15 finalist makalenin belirlendiği yarışmada Çanakkale Koleji Anadolu Lisesinden katılan her üç makale de finalist olarak belirlendi. Daha sonra 15 makale arasından ilk 5 makale seçildi ve Çanakkale Koleji’nden Serda Aydemir Neptün’ün uydusu Triton, Tankut Timin ise Plüton’un ayı Charon hakkında yazdıkları makalelerle Türkiye’den kazanan ilk 5 makale içinde yerlerini aldılar.

YARIŞMANIN AMACI: NASA, uzay sondalarının gelecekteki uzay görevlerine dikkat çekme ve bilimsel ilgiyi canlı tutma geleneğini sürdürmek amacıyla, Dünya çapında ‘’Bir Günlük Bilim İnsanı Makale Yarışması’’ ile 9-12. sınıf seviyesindeki öğrencilerin bir bilim insanı gibi düşünmelerini amaçlamaktadır.

YARIŞMA KONUSU: “Uranüs’ün uydusu Miranda, Neptün’ün uydusu Triton ve Plüton’un uydusu Charon’u inceleyerek, başka bir uzay aracıyla bu inanılmaz uydulardan hangisine gidilip, daha fazla bilgi edinilmelidir?” 500 kelimelik yazım dili İngilizce olan makale yazma. Değerlendirme sonucunda yarışmayı kazanan beş makale yazarına ve katılımcı okula 9 Mayıs 2020 tarihinde Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında düzenlenecek tören ile kendilerine NASA tarafından düzenlenen sertifikaları verilecektir. Ayrıca kazanan makaleler katılımcı fotoğraflarıyla birlikte NASA’nın ilgili sayfalarında yayınlanarak tüm dünyaya duyurulacaktır.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Yarışmaya katılım konusunda okul müdürü Aynur İmre’nin öncülüğü ve motivasyonu ile, ilgili öğrencilerden bir grup oluşturuldu. Bu grup Prof.Dr. Osman Demircan ile bir süre astronomi ve güneş sistemi dersleri yaptı. Bu derslerde özellikle güneş sistemi, gezegenler, bu gezegenlerin uyduları ve enerji kaynakları hakkında detaylı bilgiler aldılar. Bu bilgilerin ışığında dış kısımlarında buz kaplı gezegen ve uydularında uygun enerji kaynaklarının olması halinde buz katmanı altında sıvı halde suyun bulunabileceği ve bu ortamlarda COVİD-19 gibi iptidai yaşam türlerine ait belirteçlerin bulunabileceği yönündeki görüşler irdelendi. Voyager -2 ve New Horizon adlı uzay araçlarının bu bağlamda elde ettiği gözlemsel veriler araştırıldı. Bu yoğun çalışmanın sonunda okul fizik öğretmeni Ayşe Gül COŞGUN başkanlığında öğrencilerden yarışma konusunda İngilizce, özgün birer makale yazmaları istenmiştir. Yazılan 5 adet makale öncelikle okul içinde değerlendirilerek ilk üç makale yarışmaya gönderildi.
SONUÇ: Yarışmaya katılan her üç makale de finalist oldu. Bu üç makaleden Serda Aydemir ‘’ The Promising Data on the Triton Satellite’’ isimli makalesiyle, Tankut Timin ‘’ Charon, Exploration of the largest moon Pluto’’ isimli makalesiyle Türkiye derecesi yaptılar.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST