Çanakkale’de 19 Mayıs coşkusu

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de 19 Mayıs coşkusu

Çanakkale’de 19 Mayıs coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi törenle başladı. Törenin ardından Gençlik yürüyüşü gerçekleştirildi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104’üncü yılı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta coşkuyla kutlandı. Çanakkale’deki resmi tören Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Çanakkale Belediye Başkan Vekili İrfan Mutluay, yeni seçilen CHP milletvekilleri İsmet Güneşhan, Özgür Ceylan, İYİ Parti milletvekili Rıdvan Uz, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Törende bir konuşma yapan Ömer Kalkan şunları söyledi; “Bugün, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaştırılarak Çanakkale ruhunun yeniden yeşertildiği gündür. Sevgili gençler, ulusumuzun bağımsızlık ve hürriyeti söz konusu olduğunda nedenle kararlı ve kahraman olduğu tüm dünya Çanakkale Savaşlar ile bir kez daha görmüştür. Bütün umutların tükendiği bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için ‘bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması ve yüksek öngörüsü bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Ulusumuzun bağımsızlık ve hürriyeti söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olunduğunu tüm dünya Çanakkale Savaşlarında bir kez daha görmüştür. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yasamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması ve yüksek öngörüsü, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.”


Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.00’da gerçekleşen törenin ardından, askeri bando eşliğinde gençlik yürüyüşü tertip edildi. Gençlik yürüyüşüne Çanakkale Valisi İlhami Aktaş da katıldı. Yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’ndan başlarken, İnönü Caddesi üzerinden, Ziveriye Sokak’tan kordon boyuna bağlandı. Sporcuların, okulların, gençlerin yürüyüşüne vatandaşlarda coşkuyla eşlik etti.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST