Çanakkale’de barınma sorunu olana destek

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de barınma sorunu olana destek

Çanakkale’de barınma sorunu olana destek

Çanakkale Belediyesi, CHP İl ve Gençlik Kolları Çanakkale’de okul kazanmış ve barınma sorunu olan öğrenciler ile iletişime geçip sorunu çözmek için kolları sıvadı. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural şimdiye kadar 30 öğrenciyi yurtlara yerleştirdiklerini belirtirken Başkan Gökhan ise, “Bu pazar günü bir genç sosyal medyada yer sorunu yaşadıklarını söyledi ve hemen müdahil olduk. Dolayısı ile Çanakkale yıllardır bu konuda duyarlılık gösterildiği için sıkıntı yaşanmadı” ifadelerini kullandı.
CHP İl Başkanlığı ülke genelince eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İL Başkanı Metin Ümit Ural ve çok sayıda partili katıldı. İl Başkanı Metin Ümit Ural tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığımız alanların başında eğitim gelmektedir. 19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği COVİD-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Türkiye, COVİD-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız”
BARINMA SORUNU YAŞATMIYORUZ
Ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki ulaşım sorununa ve barınma sorunlarına dikkat çekti. Başkan Gökhan yaptığı açıklamada, “Ben buraya Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden geldim. Yönetim ile bir araya geldim ve onların bir ulaşım sorunu vardı görüştük. Ana yol üstünde bir okul. Okula gitme, gelme saatleri ile ilgili şikayetler vardı onları okul yönetimi ile beraber çözüme kavuşturduk. Bir de bilindiği gibi Türkiye’de üniversite öğrencilerin barınma konusu var özellikle büyükşehirlerde. Biz de Çanakkale’de yıllardan beri bu konuda çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Çanakkale’ye gelip devlet yurtlarında yer bulamayan dar gelirli ailelerin çocuklarını biz barındırıyoruz. Özel yurtlarda ya da geçici olarak yıllardır barındırıyoruz. Sosyal Hizmet birimimiz müracaatları topluyor. Yine özel yurtlarla görüşüyoruz belki yurtları kiralamamız söz konusu olacak. Olmasa bile biz özel yurtlarda, geçici sürede otellerde barındırıyoruz. Dolayısı ile hiçbir çocuğun burada yurtsuz, yani parasızlıktan barınma sorunu yaşatmıyoruz. Bundan sonra da yaşatmamak için çaba gösteriyoruz. Hatta bu Pazar günü bir genç sosyal medyada yer sorunu yaşadıklarını söyledi ve hemen müdahil olduk. Dolayısı ile Çanakkale yıllardır bu konuda duyarlılık gösterildiği için sıkıntı yaşanmadı” dedi.
YURT SORUNUNU BİR YILDA ÇÖZECEĞİZ
Ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de açıklamalarda bulundu. Erkek CHP’nin barına ve yurt sorunlarına çözümleri ile ilgili konuşarak, “Bu yurt sorununu Millet İttifakının iktidarında bir yılda çözeceğiz. Bunu Genel Başkanlar da kararlılıkla ifade ettiler. 20 yıllık tek başına iktidarlık döneminde inşaata, binaya, yapıya ne kadar önem verdiklerini hepimiz biliyoruz. Devasa saraylar yapılar yapıldı. Yurtlar neden yapılmadı? 21’inci yüz yılda ev bulamadığı için yurt bulamadığı için eğitime ara veren öğrenciler var. İktidar olduğumuzda inşallah yurt sorununu Türkiye’nin gündeminden çıkartacağız” dedi.
30 ÖĞRENCİYİ YERLEŞTİRDİK
CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, partisinin farklı İl başkanlarının kendisi ile iletişime geçerek, illerine giden hemşehrileri için destek istediğini, kendileri de Gençlik Kolları ile beraber barınma sorunu olan öğrencilere destek olmak için çalışmalar başlattığını belirterek “Barınma sorununu çözmek için bizim de yaptığımız çalışmalar var. Çünkü tüm illerden İl Başkanları bizi arıyor. Farklı illerden gelen yoksul ailelerin çocuklarına destek olmalarını talep ediyorlar. Biz de bu talepleri Gençlik Kolları Başkanımızla birlikte bir çalışma yaptık ve destek olabilecek özel yurtlarla iletişim kurduk. O özel yurtlara şu anda Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında 30 öğrenci yerleştirdik. Çeşitli aileler var barınma sonunu yaşayanlar. Hele 3-4 ailenin aradığı çok acı bir gerçek var ‘Kızım Çanakkale’ye geldi ev bulamıyor nasıl yardımcı olursunuz?’ diye bize ulaştılar. Onları da Belediye Sosyal destek Hizmetleri üzerinden destek bulmaya çalışıyoruz. Bunlar Çanakkale’nin de gerçekleri, ama biz iktidara geldiğimizde bunların hepsini çözeriz” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST