Çanakkale’de Cumhuriyet coşkusu

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet’in ilan edilişinin 95’inci yıl dönümü Çanakkale’de coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet’in ilanının 95’inci yıl dönümü Çanakkale’de coşkuyla kutlandı. 28 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk töreni ile başlanan kutlamalar dün kordon boyunca da devam etti. Kutlamalarda konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı geçmişten alınan güçle, ezelden ebede büyük umutla ve emin adımlarla ilerlendiğini belirterek, “Birlik ve beraberlik içerisinde yürürken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği dirilişin sembolü, cumhuriyetimizin kuruluşunun 95’inci yılını kutlamanın gururunu ve coşkusu hep birlikte yaşıyoruz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran ile yad ediyor aziz milletimin, Çanakkaleli hemşehrilerimin, yarınımız umudumuz sevgili çocuklarımızı ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyor, sizleri en kalbi duygularla sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, emsalsiz bir kimlik, cesareti aziz Türk milletine duyduğu inanç ve sevgi ile birleştirerek Çanakkale Destanının yazıldığı Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda Anafartalar’da başlayıp, İstanbul’dan Samsun’a ve Anadolu’nun dört bir yanına yayılan bağımsızlık ateşi ile büyük Türk Milletinin zaferini bütün cihana kabul ettirerek sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti devletini bizlere emanet etmiştir” dedi.

BAĞIMSIZLIK KARAKTERİNE EN UYGUN YÖNETİM ŞEKLİ CUMHURİYET
Aradan geçen 95 yılın sonunda Cumhuriyetin ulu bir çınar olarak büyüyüp geliştiğine dikkat çeken Tavlı, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan diğer yandan arşa doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesi ile birlikte geniş bir alanda; güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir. 29 Ekim 1923 tarihinden bugüne aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun yüksek ahlaki ve niteliklere dayanan erdemli, faziletli insanlar yetiştiren yeni ve sağlam esasları ile Türk Milletinin istikbal yolunda hızla ileriye taşıyan birlik ve beraberliğini kenetleyen bağımsızlık karakterine uygun bir yönetim şekli olan cumhuriyetimizi bu özel anlamlı ve gururlu günü aziz milletimizin her bir ferdi olarak büyük bir coşku ile idrak etmekte en samimi duygularla hep birlikte kutlamaktayız. Cumhuriyet sayesinde hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir ilkesi ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin tek ve gerçek sahibi olmuş, demokratik hukuk devleti ve onun kazanımları ile; ırk, dil, din, cinsiyet farkı gözetmeksizin her vatandaşı aynı hedefte birleşmiştir. Hep birlikte ay yıldızlı bayrağımızın altında; tek yürek, tek vücut, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet olmanın ve ecdattan alınan bu kutlu mirası geleceğe taşımanın onur ve gururunu yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

Vali Tavlı’nın konuşmalarının ardından öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerini okudu. Ardından Halk oyunları gösterisi sunuldu. Ukrayna ve Gürcistan’ın kendilerine has oyunları ise büyük ilgi topladı. Kutlamalar geçit törenini yapılmasının ardından sonra erdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST