“Çanakkale’de gelinen nokta içler acısı” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Çanakkale’de gelinen nokta içler acısı” (videolu haber)

Memleket Partisi Çanakkale örgütü cumartesi günü basın mensupları ile bir araya geldi.Burada açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu Çanakkale’de tarımın içler acısı olduğunu belirterek, “Biga’daki ayçiçeği üretimi, rekoltesi son on yıldan yüzde 90 oranında azalmış durumda. On yıl önce 15 bin ton olan ayçiçeği rekoltesi, şu anda bin 500 ton. Başka söyleyecek bir şey yok” dedi. Dudu ayrıca, Çanakkale’de ekoturizm adı altında kaçak yapılaşma, imar kanunlarını baypas etme gibi bir çaba içerisinde olan kişilerin olduğunu belirtti.
Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, Parti Meclis Üyeleri Süleyman Dinçberk ve Muharrem Yıldız’la birlikte, Çanakkale yerel basınıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Perşembe gününden beri Çanakkale’nin 6 ilçesini gezen ve kahvaltı programında açıklamalarda bulunan Mevlüt Dudu Memleket Partisinin kuruluş sürecini anlatarak, “Perşembe gününden beri Parti Meclis Üyesi Süleyman Dinçberk’le Çanakkale’deyiz. Buraya geliş sebebimiz, partimizin örgütlenme çalışmalarını yerinde incelemek ve Çanakkale’nin bir fotoğrafını çekmekti. İki gün boyunca Çanakkale’de 6 ilçeyiz gezdik. Çanakkale tablosu oluştu. Partimiz 17 Mayıs 2021 tarihinde sayın genel başkanımız Muharrem İnce önderliğinde, Memleket Partisini kurduk. 4 ay gibi, Cumhuriyet tarihinde, Türk siyasi tarihinde hiçbir partinin başaramadığı şekilde 4 ayda siyasi partiler kanunun istediği şartları yerine getirerek-ki bu şartlar en az 41 ilde v e3’te 1 ilçesinde örgütlenmektir- bunu sağladık ve kurultayımızı yaptık” dedi.
“TÜRKİYEYİ KUCAKLAŞTIRMAYI AMAÇLIYORUZ”
Memleket Partisinin Türkiye’deki kutuplaşmaları çözmek için kurulduğu vurgulayan Dudu partinin amaçlarını belirterek, “ Memleket Partisini Türkiye’ye yeni bir yol açmak amacıyla kurduk, çünkü yaklaşık 20 yıldır kutuplaşan bir Türkiye söz konusu. Yaşam standartları giderek düşen halkımızın dertlerine çare olmak için Memleket Partisini kurduk. Bu ülkede 20 yıldır bir iktidar ve muhalefet var. Sayın Genel Başkanımızın söylediği gibi, ikisi de birbirinden memnun. Her ikisi de, kendi tabanlarını kontrol etmek için Türkiye’yi kutuplaştırarak mevcut durumlarını muhafaza ediyorlar, ama olan Türkiye’ye oluyor. Memleket Partisi bu kutuplaştırmayı sona erdirmeyi, Türkiye’yi kucaklaştırmayı, doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle, hiçbir ayrım gözetmeksizin insanlarımızı bir araya getirmeyi, barıştırmayı hedefliyor. Amacımız, önce barıştırmak, sonra Türkiye’yi büyütmek sonra da bunu hakça bölüşmek.” şeklinde konuştu.
KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR BİR YILDA 3 BİN DOLAR DÜŞTÜ
Son günlerde gündemden düşmeyen ekonomik sıkıntılara parmak basan Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, sorunun faiz lobilerinden kaynaklanmadığının altını çizerek, “Bütün Türkiye’nin gündemin giderek kötüye giden bir ekonomi söz konusu. Bir laf kalabalığıdır devam ediyor hem iktidar hem de muhalefette. İktidar diyor ki, dış güçler, faiz lobisi vs. Hiç alakası yok. Bakın bir rakam vereceğim. 2020 yılında 8 bin 500 dolar olan kişi başına düşen milli gelir, bugün itibariyle 5 bin 500 dolar civarındadır. Halkımız, milletimiz giderek fakirleşiyor. Bunun sorumlusu Türkiye’yi ve ekonomiyi yönetemeyen, beceriksiz iktidardır.”
“TARIM VE HAYVANCILIKTA GELİNEN NOKTA İÇLER ACISI”
Çanakkale’nin çok önemli bir tarım ve turizm kenti olduğunu söyleyen dudu, Çanakkale’de tarımda yaşanan problemlere ve ekoturizm adı altında kaçak yapılaşmalarının yapıldığına dikkat çekti. Konuyla ilgili açıklamalarında, “Çanakkale’ye gelince, gerçekten Çanakkale Türkiye için çok önemli bir il. Çok önemli bir tarım kenti. 6 tane ilçeyi gezdik. Özellikle tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de gelinen nokta içler acısı. Bir rakam vermek istiyorum. Biga’daki ayçiçeği üretimi, rekoltesi son on yıldan yüzde 90 oranında azalmış durumda. On yıl önce 15 bin ton olan ayçiçeği rekoltesi, şu anda bin 500 ton. Başka söyleyecek bir şey yok. Bunun yanında Çanakkale turizm açısından da çok önemli bir kent. Ancak Çanakkale halkının çok hassas olduğu bir konu var. Nereye gittiysek bu konu gündemimize getirildi. Ekoturizm adı altında, ki doğru bir uygulamadır, bunu fırsat bilerek, Çanakkale’de birileri bu kılıf altında bir kaçak yapılaşma, imar kanunlarını baypas etme gibi bir çaba içerisindeler. Memleket Partisi Çanakkale İl Örgütü ve doğal olarak biz de bu konunun takipçisidir. Bu konuda atılacak yanlış adımlara müsaade etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST