Çanakkale’de kötü plaj yok

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de kötü plaj yok

Çanakkale’de kötü plaj yok

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün il merkezi ve ilçelerde halk plajlarından aldığı yüzme suyu numunelerinin tamamı temiz çıktı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumunca yapılan deniz suyu analizlerinde, Çanakkale’de denize girilebilen halk plajlarında deniz suyu kalitesi, birçok noktada ‘Mükemmel’ çıktı. İl Merkezinde ölçülen en kaliteli deniz suyu, Kepez Halk Plajı ve Dardanos’ta. Çanakkale’de, denize girilebilen noktalarda yapılan ölçümler, yaz sezonunda yüzleri güldürdü. Halk Sağlığı Kurumunun 30 Mayıs tarihinde yaptığı analizlerde, il merkezindeki en temiz nokta, Kepez Halk Plajı ve Dardanos çıktı. Kepez Halk Plajında, Toplam Koliform (TK), Fekal Koliform(FK) ve Fekal Streptekok(FS) oranları ‘sıfır’ çıktı. Dardanos’ta da aynı değerler ölçüldü. Yeni Kordon plajında TK 48, FK 26 ve FS 0 olarak ölçüldü. Bu değerler de, izin verilen kılavuz değerlerin çok altında. Çanakkale genelinde, Kepez Halk Plajı ve Dardanos’un yanı sıra Eceabat, Güneyli, Papaz plajı, Ayvacık Ak Liman, Gökçeada Kefaloz ve Uğurlu Limanlarında da tüm değerler sıfır olarak ölçüldü. Güzelyalı halk plajında TK 20, FK 0, FS 0, Kilitbahir’de TK 108, FK 15, FS 20, Lapsekİ’de TK 36, FK 10, FS 11, Dalyan’da TK 28, FK 12, FS 24, Çardak’ta TK 38, FK 12, FS 10, Biga Kemer’de TK 98, FK 22, FS 14, Karabiga’da TK 320, FK 10, FS 52, Gelibolu Hamzakoy TK 16, FK 8, FS 0, Kumkamp TK 190, FK 160, FS 0, Kabatepe TK 250, FK 190, FS 28, Assos Antik Liman TK 10, FK 8, FS 5, Bozcaada Ayazma TK 24, FK 8, FS 8 olarak belirlendi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST