Çanakkale’de ‘Mavi Bayrak’ günü (Video Haber)

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de ‘Mavi Bayrak’ günü (Video Haber)

Çanakkale’de ‘Mavi Bayrak’ günü (Video Haber)

Çanakkale’de dün adeta ‘Mavi Bayrak’ günü yaşandı. Güzelyalı Halk Plajı, Kepez Halk Plajı ve Barış Kordonu’nda bulunan Barış Plajı’nda Mavi Bayrak törenleri düzenlendi.

Çanakkale merkezde bulunan neredeyse tüm sahillerde ‘Mavi Bayrak’ dalgalanıyor. 2015 yılından beri Barış Kordonu’na verilen Mavi Bayrak bu yıl da dalgalanmaya devam edecek. Güzelyalı Halk Plajı ise ilk kez Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Kepez Halk Plajı da 2016 yılından beri Mavi Bayrak’lı plajlar arasında bulunuyor. Dün ilk kez Mavi Bayrak alan Güzelyalı’ Halk Plajı’ndaki törene; Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Belediye Birim Müdürleri ve çalışanları katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş şunları söyledi, “Pandemi sürecinde üç temel noktada taleplerimiz var. Sosyal mesafe kurallarına uyulması, hijyen ile ilgili özellikle tuvaletler, duşlar, soyunma kabinleri gibi alanlarda her türlü önlemin alınması ve üçüncü olarak da bilgilendirme. Özellikle plajlarda nasıl davranılmalı, nasıl hareket edilmeli gibi konularda her türlü bilgilendirme yapılmasını belediyelerimizden talep ediyoruz ve vatandaşlarımızdan da bu kurallara uymalarını rica ediyoruz. Çanakkale’nin özellikle kent merkezinde bulunan Barış Plajı’nda 6 yıldır Mavi Bayrak dalgalandırdığını ifade eden Karataş, kent merkezinde Mavi Bayrak almanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Kent merkezine bayrak verebilmek ve bu bayrağı koruyabilmek çok önemli. Barış Plajı’nda 6 yıldır Mavi Bayrak korunuyor. Bununla ilgili çaba ve mücadeleyi takdir ediyoruz” dedi.
PANDEMİDEN DOLAYI TAMAMLANAMADI
Ardından kürsüye çıkan Başkan Ülgür Gökhan ise kent merkezinde Barış Plajı ve Mega Beach Plajı ile Güzelyalı Belediye Halk Plajı’nda yeniden mavi bayrak almaya hak kazanıldığını belirterek, sırada Dardanos Halk Plajının bulunduğunu kaydetti. Dardanos Halk Plajı ile ilgili incelemelerin pandemi sürecinden dolayı tamamlanamadığını kaydeden Başkan Gökhan, seneye bu alanda da Mavi Bayrak dalgalanmasını temenni ettiğini ifade etti.
MAVİ BAYRAK ALMAK KOLAY DEĞİL
Mavi Bayrak’ın bir çevre ödülü olduğunu ve Çanakkale Belediyesinin de önemli çevre yatırımlarını tamamlayarak bu ödülü alabildiğini kaydeden Başkan Gökhan, “Mavi Bayrak alan iki plajımız kent merkezinde yer alıyor. Kent merkezinde bunu başarmış olmak, Mavi Bayrak almak kolay değildir. Bunun için, alt yapı çalışmalarımıza uzun yıllar devam ettik. Özellikle yağmur suyu, kanalizasyon çıkışları, arıtma tesislerinin yapılması gibi pek çok noktada çalışmalarımızı bitirdik. Tüm yapılan tahlillerde önemli sonuçlar alıyoruz” dedi. Güzelyalı Belediye Halk Plajı’nın ardından, Yeni Kordon’da bulunan Barış Plajı’nda da bir tören düzenlendi. Kent merkezinde yer alan bu alana da 6’ncı kez Mavi Bayrak asıldı. Buradaki tören de Çanakkale Belediyespor sporcularının sezonun açılışını yapmak üzere denize girmeleri ile son buldu.
Kepez Belediye Halk Plajında da tören düzenlenerek Mavi Bayrak asıldı. Mavi Bayrak sezonunun 31 Ağustos’a kadar süreceği öğrenildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST