Çanakkale’de yer gök kırmızıya boyandı

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’de yer gök kırmızıya boyandı

Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yılı dün Çanakkale’de coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çanakkale’de dün kordonda yapılan geçit töreni ile başladı. Törene; Vali Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça ile Çanakkale’nin siyasi ve bürokrasi kesiminden pek isim ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça tören alanında vatandaşların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajının okunması sonrası günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okundu. Vali Orhan Tavlı günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlikte beraberliği, özgürlüğümüzün nişanesi olan al bayrağımızın dalgalanması, devletimizin bekası uğruna mücadele eden şanlı ecdadımız kahramanlık destanına bir yenisini daha ekleyerek Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış ve 96 yıl önce bugün bu büyük zaferi Cumhuriyet’imiz ile taçlandırmıştır. Cumhuriyet, vatanda topraklarını savunarak, bağımsızlığını canı pahasına korumak için işgalcilere karşı onur savaşı veren bir milletin küllerinden yeniden doğuşudur. Muhteşem bir bağımsızlık mücadelesinin sonucu kazanılan büyük bir zaferdir cumhuriyet. Halkın iradesi ile seçilmiş, TBMM tarafından kabul edilerek bu aziz millete bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir Cumhuriyet. Cumhuriyet’imi bugün 96 yaşına girerken ülkemiz, eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, ulaştırma başta olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandırma başarısı gösteren ülkemiz, köprü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumu ile dünyada önemli bir yere sahip olmuştur. Bugün dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alan ülkemiz gücünü milletimizin ortak iradesinden alarak 2023 hedefine doğru kutlu yürüyüşünü emin adımlarla sürdürmektedir. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla ve milletimizin büyük fedakârlıkları ile kurulan Türk milletimizin ortak eseri Cumhuriyet’imizi sonsuza kadar yaşatmak hepimizin en önemli görevi ve sorumluluğudur”

MEHMETÇİK’İMİZİN CENAB-I ALLAH’IM YAR VE YARDIMCISI OLSUN

Tavlı konuşmasının devamında, “Çağın gerektirdiği yenilikleri, büyük kalkınma hamlelerini kısa sürede gerçekleştiren ve halkı ile bütünleşerek muasır medeniyet yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünden taviz vermeden; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet inancıyla şanlı Türk bayrağını dalgalandırmanın gurur ve onurunu yaşamaya devam edecektir. Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz Türk milleti Çanakkale ruhu ile ayağa kalkarak eşsiz bir destan yazarak esareti asla kabul etmeyeceğini tüm dünyaya duyurmuştur. Tarihte olduğu gibi bugün de istiklaliniz ve istikbalimiz söz konusu olduğunda kahraman ordumuz, kahraman Mehmetçik’imiz yine destanlar yazmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekâtında olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı’nda da hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızda terör koridorları oluşturmasını engellemek milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek için görevde olan şanlı ordumuzun, kahraman Mehmetçik’imizin Cenab-ı Allah’ım yar ve yardımcısı olsun. Çanakkale’den selam olsun. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

HALK OYUNLARI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Daha sonra halk oyunları ekipleri sahne aldı. Romanya’dan gelen halk oyunları ekibinin oyunu büyük ilgi görürken ardından ÇAFAD ekibi Karadeniz yöresine ait oyunları için sahneye çıktı. Daha sonra resmigeçit töreni gerçekleşerek tören sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST