Çanakkale’den Karaman’a…

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’den Karaman’a…

Çanakkale’den Karaman’a…

Çanakkale’nin sevilen simalarından Ersin Gin, geçtiğimiz hafta Karaman Müzesini gezdi. Gin, müzede çekildiği fotoğrafları da sosyal medyada paylaşarak sergilenen ürünlerle ilgili tarihi bilgiler verdi.
Çanakkale’nin tanıdık isimlerden Ersin Gin, Karaman Müzesini gezdiği anları sosyal medyada şu notlarla paylaştı: “1980 yılında hizmete giren müzede, Epipaleolitik Devir, Neolitik Devir, Kalkolitik Devir, Bronz Çağı, Klasik Çağ, Roma Devri, Bizans Devri, Selçuklu Devri, Anadolu Beylikleri, Karamanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ne ait eserler sergilenmekte. Müzede; pişmiş topraktan kaplar, idoller, kemikten ve madenden yapılmış takılar, gözyaşı şişeleri, lahitler, silahlar, sikkeler ve etnografik ürünleri görüyoruz.”
“Ben sizlere müzedeki en önemli objelerden bir olan “Manazan Güzeli” olarak adlandırılan genç kız buluntusunu anlatmak istiyorum. Bu buluntu, dünyada mumyalanmadan ve hiçbir kimyasal madde kullanılmadan günümüze ulaşan birkaç buluntudan (cesetten) biri. ‘Manazan Güzeli’,olarak adlandırılan bu kız (cesedi) kafası hariç yaklaşık 14 asırdır bozulmadan duruyor.”
“Taşkale köyü yakınlarındaki eski yerleşim merkezi Manazan Mağaraları’nda bulunduğu için “Manazan Güzeli” olarak adlandırılıyor. Tüf kayalardan oluşan bu mağaraların içindeki ısı dört mevsim aynı kaldığından mikroorganizmalar bu ortamda yaşayamıyor. Bu mağra ortamında bakteriler yaşayamadığı için kızın bedeni sağlam kalıyor. Buluntunun 1.400 yıllık olduğu tahmin edilmekte. 1981 yıllında bir çoban tarafından bulunmuş. Kafatasındaki parçalanma dışında cesedin vücut bütünlüğü tam, kızın üzerindeki elbise ve saç örgüsü bile bozulmadan günümüze ulaşmış. “Manazan Güzeli” havası alınmış özel cam fanusta korunmakta ve sergilenmekte.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST