Çanakkaleli İl Başkanları ‘göçmen sorunu’na temkinli yaklaşıyor: Meselenin çözüm yolu dramdan geçmesin!

KALEM Farkıyla...

Çanakkaleli İl Başkanları ‘göçmen sorunu’na temkinli yaklaşıyor: Meselenin çözüm yolu dramdan geçmesin!

Çanakkaleli İl Başkanları ‘göçmen sorunu’na temkinli yaklaşıyor: Meselenin çözüm yolu dramdan geçmesin!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, göçmen sorununu çözmek için yabancı uyruklu kişilerin su ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağını açıklaması, siyasette bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Bizler de Kalem Gazetesi olarak Tanju Özcan’ın bu çok tartışılan çıkışını Çanakkale’de yerel siyasetin temsilcilerine sorduk. Sorumuza her ne kadar farklı cevaplar alsak da göçmen meselesine dair fikirler ortaktı; “Ne olursa olsun, sorunun çözüm yolu insanlık dramından geçmesin.”

Ülkesindeki iç savaştan kaçan Suriye ve Afganistanlı göçmenlerin Türkiye topraklarında giderek artan nüfusu, hem idari yetkilileri hem de vatandaşları tedirgin ediyor. Ülkemize sığınan milyonlarca yabancı uyruklu kişinin yarattığı sosyolojik ve ekonomik sıkıntı için çözüm yolları aranırken konuyla ilgili en marjinal çıkış ise geçtiğimiz günlerde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan geldi. Özcan, “Misafirlik fazla uzadı” diyerek yabancı uyruklu kişilerden su ve katı atık vergisini 10 kat zamlı alacağını söyledi.

Özcan’ın bu uç çıkışı ise ülke gündeminde farklı yankılara sebep oldu. Bir kısım Özcan’ı desteklerken diğer kısım ise bu uygulamanın insanlık dışı olduğunu savunuyor. Biz de Kalem Gazetesi olarak ulusal gündemin yerele yansımasını Çanakkale’de aktif siyasette yer alan isimlere sorduk.
İşte konuya dair Çanakkaleli il başkanlarının değerlendirmeleri:

“SORUNU İNSANCA ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR”


CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural: “Çanakkale göçmen konusunda iki ayrı olay yaşıyor. Bir tanesi geçiş yolu sorunu. Ayvacık’ta, deniz yolu üzerinden geçiş yapılıyor. Bu geçişlerin ülkemizin genel yönetimini üstlenmiş valilik ve kaymakamlıklar üzerinden kontrollü şekilde yapılması çok önemli, Çanakkale’de önlemler arttırılırsa bu, tüm ülkeyi etkileyecektir. İkinci konu ise, özellikle tarımsal çalışmaların yoğun olduğu Çanakkale’de çok net olarak görüyorum ki, tarımsal faaliyetlerde çalışan çok sayıda göçmen var. Suriyeliler eskisi kadar yoğun değiller. Bunlar daha çok Afgan. Zaten Türkiye’nin tarım politikalarının doğru yönetilmemesi nedeniyle, eğitimli insan sayısı artarken, iş yeri teknolojik gelişimi artarken işsizlik de artıyor. Tarım ve hayvancılık sektöründe ise eğitimli arkadaşlarımız çalışmak istemiyor. Tüm bunlar ortadayken göçmenler elbette sorun ama sorunu çözerken de insanca çözmemiz gerekiyor. Ama Bolu Belediye Başkanı’nın çıkışını da doğru bulmuyorum. İnsana insan olarak bakılmalı, insanlığın gereği budur. Suriye’de barış sağlanamadan o insanların ülkelerine dönmelerini konuşmak çok erken olur.”

“GÖÇMENLER GİDERSE, HIRSIZLIK, CİNAYET AZALIR”


İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar: “Ben bu kişilerin bir an evvel ülkelerine gönderilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu olduğunda vatandaşlar da derin bir nefes alacak. İşsizlik bir yana yabancı uyruklu pek çok kişinin hırsızlık, cinayet gibi olaylara karıştığını biliyoruz. Onlar gittiğinde bu sorunlar da azalacaktır.”

“GÖÇMENLER, İŞÇİ BULUNAMAYAN SEKTÖRLERDE İSTİHDAM EDİLMELİ”


Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Yiğit Akkoyun: “Göçmen sorunun çözümü noktasında kesinlikle bir adım atılması gerekiyor. Mesela her şeyden önce kota konulması gerekiyor. Tüm iller için bir kapasite belirlenmeli. Yani göçün de kontrollü şekilde olması gerekiyor. Mesela Çanakkale’de şu kadar kişiye 1 yıl için yardımcı olalım denmesi gerekiyor. Tabii bu olurken de bu insanların çalışması lazım. Devlet işi olur belediye iş olur, hepsinin çalıştırılması gerekiyor, bu durumdan fayda sağlanması gerekiyor. Yurt dışında da örnekleri var, çok tercih edilmeyen, insanların çalışmaktan imtina ettiği kadrolarda, işçi bulamadığımız sektörlerde istihdam edilebilirler. Bir zaman sonra da gönderilmeleri gerekir diye düşünüyorum. Bununla birlikte Bolu Belediye Başkanı’nın söylemleri için de diyebileceğim; her doğru her yerde söylenmez, söylem yanlışlığı var ortada. Yoksa Cumhurbaşkanı da “Misafirlik kısa olur” demiştir, doğrusu budur. Onun dışında zaten katı atık ve suya 10 kat zam uygulaması diye bir şey olamaz. Böyle bir şey yasal olarak uygulanabilir değil. Kendisi bunu diyerek sadece siyaset yapmış.”

“ÖNCE SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞ ÇÖZÜLMELİ SONRA GÖÇMENLER GERİ GÖNDERİLMELİ”


DEVA Partisi İl Başkanı Berkan Karaca: “Ben şahsi olarak şu durumda gönderilmelerini doğru bulmuyorum, öncesinde Suriye’deki, iç barışı sağlamamız gerekir kanaatindeyim, bu insanların oradaki güvenliği sağladıktan sonra anavatanlarına dönmesi için çalışma yapmamız lazım diye düşünüyorum Zaten bu konu çok hassas konu, ince eleyip sık dokumalıyız. İnsanlık dışı uygulamalar, afaki kararlarla insanları buradan gitmeye zorlamak doğru bir yaklaşım değil. Elbette ki gitmelerini istiyoruz, kendi vatandaşlarımıza yardım yapamıyorken, Afgan’a, Suriyeliye yardım yapılması adaletsizliktir. Ama bu insanları ülkelerinde savaş varken oraya göndermek de adaletsizlik. Bunu da ötesinde pek çok Türk vatandaşları bu insanları neredeyse yok parasına bazı sektörlerde çalıştırıyor, beden gücünden faydalanıyorlar, emeklerinin hakkını vermiyorlar ama yine de kendilerini mağdur görüyorlar. Bu yanlış. Önce bu adaletsizliği ortadan kaldırmak gerekir.”

NAİM MAKAS GÖRÜŞ BİLDİRMEDİ
Öte yandan konuyla ilgili düşüncelerine başvurmak için kendisine ulaştığımız AK Parti İl Başkanı Naim Makas ise görüş bildirmek istemediğini beyan etti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST