Çanakkaleli Sınavsız Üniversiteyi Sevdi

KALEM Farkıyla...

Çanakkaleli Sınavsız Üniversiteyi Sevdi

Çanakkaleli Sınavsız Üniversiteyi Sevdi

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ikinci üniversite hayali olan öğrencilere sınavsız bölüm okuma imkanı sunuyor. Çanakkale Anadolu Üniversitesi Büro Yöneticisi Orhan Yılmaz, “Çanakkale’de geçtiğimiz yıl Adalet bölümünde büyük yoğunluk yaşandı. Çanakkaleli ikinci üniversite okumaya ilgi gösteriyor” dedi.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ikinci üniversite hayali olan ya da bir üniversitede kayıtlı olan öğrenciler için sınavsız üniversite imkanı sunuyor. Çanakkale Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Büro Yöneticisi Orhan Yılmaz Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin yapmış olduğu bir uygulama. 2000’li yıllarında başında başladığını ve Çanakkalelilerin ikinci üniversite okumak için büyük merak duyduğunu belirterek, “Herhangi bir fakültede kayıtlı veya mezun olmuş öğrenciler kayıt yaptırabiliyor. Sınavsız olarak bölümleri okuyabiliyorlar. Kaydımıza bir tek lise mezunu gelemiyor. Yaş sınırı yok. Belirtilen programlarda gelip kayıt yaptırabiliyorlar. Bazıları istediği programa yerleşemiyorlar ya bu program onlar için bir fırsat. Örneğin spor bölümüne yerleşiyor ama içinde tarih bölümünü okumak vardı. Sosyolog olabiliyorlar. Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri var. Bu bölümlere sınavsız olarak gelebilirler. Sadece şu ayrıntıya dikkat edelim; 4 yıllık fakülteden mezun olmuş ve hala okuyan öğrencilerimiz 4 yıllıkları ve 2 yıllıkları tercih edebilir. 2 yıllık mezunlar ya da halen okuyan öğrenciler de sadece 2 yıllığı tercih edebiliyorlar” dedi.

TORUNU İLE KAYIT YAPTIRMAYA GELEN VAR
Çanakkale’de ikinci üniversite okunmasına ilginin çok büyük olduğunun altını çizen Yılmaz, “Yaş sınırı yok. Emekliliğini yaşamış olan insanlarımız tekrar tekrar okuyorlar. Beyinleri çalıştırmaya devam ediyorlar. İçlerinde ukde kalan öğrencilerimiz oldu. Torunu ile beraber gelip kayıt yaptıranlar oldu. Bir tanesinin hikayesi şöyle; eşiyle beraber gençlik zamanlarında üniversite okurlarken maddi sıkıntılardan dolayı birisinin okula gitmesi gerekmiş o zamanlar. O da gidemiyor. Çocuk sahibi oluyorlar, torun sahibi oluyorlar. Torunu üniversite kazandığında o da müracaat etti bize. Torunu ile beraber kayıt oldular” dedi.

AÇIK ÖĞRETİMDEKİ ÖNYARGIYI KIRMAK İSTİYORUZ
Kayıtların nasıl yapılacağı hakkında da bilgi veren Yılmaz, “aof.edu.tr diye bir sayfamız var. Bu personelin de, öğrencinin de giriş yapabildiği bir giriş sistemi. Öğrencilerimiz kayıt butonuna tıklayacaklar. Gerekli bilgileri alıp çıktıyı alacak. Banka ücretini ödeyip bize gelecek” dedi. 4 yıllık üniversitelerde 19, ön lisans bölümlerinde ise 37 bölüm bulunduğunu belirten Yılmaz, ikinci üniversite kayıtlarının 11 Eylül’de başlayacağını, 21 Eylül’de sona ereceğini söyledi. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti;

“Bazı programlarda onlara illa ÖSYM’nin yaptığı sınava katılıyorlar. Puan ve kontenjanla çünkü öğrencilerimiz. Ama ikinci üniversite kayıdıyla gelenlerde herhangi bir kısıtlama yok. Geçen sene Adalet bölümü patlama yaşamıştı. Adalet 2 yıllık bir program. Aşçılık mesela. O da iki yıllık oradan Gastronomi bölüme Dikey Geçiş Sınavı ile katıldılar. Doktorlar, askeri akademiyi bitirmiş askerlerimiz var. Profesör öğrencimiz vardı geçen yıl mezun oldu. Açık Öğretimdeki ön yargıyı kırmak istiyoruz.”

21 BİN ÖĞRENCİMİZ VAR
Af konusuna da değinen Yılmaz, “Af devam ediyor. Af programı kayıtlarının şu an için ön başvurularını alıyoruz. Büroya gelemeyen öğrenciler aof. ed.tr açık öğretim duyurular sayfasından af kısmı var. O duyurulardan affı tıkladığı zaman en altta bir dilekçe örneği var. Onu dolduruyor. Kendisi gelemiyorsa bir yakını aracılığı ile dilekçesini bize getirirse yardımcı oluyoruz. Planlanan kayıt 24-28 Eylül tarihleri arasında. Çanakkale kayıtlı öğrenci sayısının 21 bin öğrencimiz var. Mezun ettiklerimizi siz düşünün. Ama bazı zorluklardan dolayı öğrenciler kaydını yenilemiyor, donduruyor bu o yüzden yarıya düştü. Aktif olan sayı 8 bin 500” şeklinde sözlerini noktaladı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST