“Çanakkale’nin İkonu At”

KALEM Farkıyla...

“Çanakkale’nin İkonu At”

“Çanakkale’nin İkonu At”

Troia Yılı Çağdaş Cam Sergisi Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi sergi salonunda açıldı.

2018 Troia Yılı nedeni ile özel olarak hazırlanan “Çanakkale’nin ikonu attır” başlığı ile 30 parça eser Manfred Osman Korfman Kütüphanesi sergi salonunda sanatseverlerle buluştu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü Öğretim Görevlisi Ergün Arda sergisi hakkında verdiği bilgilerde, “Bu sergi Kültür Bakanlığı’nın 2018 Troia Yılı ilan etmesi dolayısıyla özel hazırlanmış bir sergi. Burada 30 tane eser var. Aslında 40 tane parça var ama galeriye sığmadı. Troia Vakfı Binası’nın sergi salonunda özellikle açmak istedim çünkü konusunu Troia’dan alan bir sergiydi. Geleneksel Çanakkale seramiklerindeki at figürüne gönderme yapan eserlerimiz oldu. Bu sergi Çanakkale için çok kıymetli bir sergi. Türkiye’de cam çalışmak çok zor, seramik çalışmak da çok zor. Cam diğer disiplinlere oranla biraz daha emek isteyen bir dal” dedi.

AT FİGÜRLERİNE GÖNDERME YAPAN ESERLERİMİZ OLDU
Ergün Arda, atın Türkler için çok önemli olduğunu belirterek, “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü Öğretim Görevlisiyim. 17 yıldır bu fakültede görev yapıyorum. Seramik ve cam disiplinleri eğitimi aldım. Camla son zamanlarda ilgilenmeye başladım. Üniversitedeyken bu kadar çok ilgilenmemiştim. 10 yıl oldu. Bundan önceki sergimi 2015’te Bozcaada’da açtım. 2015’te cam sergimi açtım yine kişisel sergimdi. Bu sergi Kültür Bakanlığı’nın 2018 Troia Yılı ilan etmesi dolayısıyla özel hazırlanmış bir sergi. Burada 30 tane eser var. Aslında 40 tane parça var ama galeriye sığmadı. Troia Vakfı Binası’nın sergi salonunda özellikle açmak istedim, çünkü konusunu Troia’da alan bir sergiydi. Geleneksel Çanakkale seramiklerindeki at figürüne gönderme yapan eserlerimiz oldu. Birçok kültürde at vardır. Ancak Türkler için şu söylenir, Türkler çadırda doğar, at üstünde ölür. At bizim için çok kıymetlidir. Çanakkale için de kıymetlidir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST