Çanakkale’ye Özgü Yöresel Tatlar

Galeri

KALEM Farkıyla...

Çanakkale’ye Özgü Yöresel Tatlar

Çanakkale’ye Özgü Yöresel Tatlar

Köklü bir tarihe sahip olan Çanakkale yüzyıllarca farklı millet ve kültürlere de ev sahipliği yapmıştır. Türk ve Rum kültüründen izler taşıyan şehrin mutfağında da Rum yemekleri ve Türk yemeklerinin sentezi görülmektedir.

Kıyı şehirleri arasında yer almasından dolayı da deniz ürünleri yönünden zengin seçeneklere sahip olan Çanakkale aynı zamanda zengin kültürünü yemek çeşitlerine de yansıtmıştır. Ayrıca Çanakkale mutfağı, her damak zevkine uygun yemekler barındırıyor.

Türk, Rum, Trakya ve Ege mutfağının izlerini taşıyan Çanakkale mutfağında balık yemeklerinin önemli bir yeri vardır. Farklı şekillerde pişirilen balıklar Çanakkale sofralarında sıklıkla yerini alır. Aynı zamanda geniş çorba menüsünün yanında salatalardan turşulara, mezelerden zeytinyağlılara kadar birçok yöresel yemek hazırlanmaktadır.

 

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST