Çeşme ve türbe yenilendi

KALEM Farkıyla...

Çeşme ve türbe yenilendi

Çeşme ve türbe yenilendi

Bayramiç’te yer alan Ahi Hızır Emir Baliğ Bey’in çeşmesi ve türbesi yenilendi.


Bayramiç’in geçmişindeki en önemli tarihi kişiliklerin başında yer alan Ahî Hızır Emir Baliğ Bey’in yıpranan türbesi ve çeşmesi Dede Çeşme’sinin restorasyonu sona erdi.

AHÎ HIZIR EMİR BALİĞ BEY KİMDİR?
2’nci Osmanlı Padişahı Orhan Bey döneminde Türklerin Rumeli’ye geçişleri esnasında Süleyman Paşa tarafından görevlendirilen Akıncı Beyi Ahî Hızır Emir Baliğ Bey ve akıncıları tarafından Bayramiç 1357 yılında Bizanslılardan fethedilmiş ve Emir Baliğ Bey o dönem esas şehir olan Menderes Çayı kenarında ve Dut alan denilen sahaya yerleşmiştir. Ahî Hızır Emir Baliğ Bey daha sonra Tepe Camii’nin yerinde bulunan Bizans’tan kalma Kır kilisesini tekrar onartarak Tepe Cami’ni yaptırmış ve Türk boyları bu cami çevresine ve günümüzdeki şehir merkezine yerleşmeye başlamışlardır. Önceleri göçebe olan bölgede ki Türk unsurlar, dinî ritüel, tören, şölen, toy, kurultay ve bayramlarda buraya toplanıp dağıldığından, bayram yeri anlamına gelen “Bayram İçi” veya “Bayram İçin” adı verilmiştir. Bu söyleyiş zamanla “Bayramiç” şeklini almıştır. Bayramiç’ten sonra, çevredeki ilk yerleşim merkezleri, Ahî Hızır Emir Baliğ Beyin akıncılarıyla beraber gelerek öncülük yapan Türkmen, Yahşi, Çavuş, Kutlu, Saçaklı, Ahmetçe, Doğan, Yiğit ve Örenli Beylere ödül olarak verilen ve kendi isimleri ile aynı olan köylerdir.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST