Çevrecilerden o karara tepki

KALEM Farkıyla...

Çevrecilerden o karara tepki

Kazdağları’ndaki siyanürlü metalik madencilik faaliyetlerine karşı yaklaşık 300 gündür alandan ayrılmayan çevre savunucuları, Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan “alanın boşaltılması” kararına tepki gösterdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini görüyoruz” denildi.

Çanakkale İl Hıfzısıhha kurulu tarafından alınan yeni karar sonrasında Çanakkale Merkez’e bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde 271 gündür nöbet tutan Kazdağları savunucularının alandan ayrılması istendi. Ormanlık alanlarla ilgili alınan karar sonrası Orman Müdürlüğünden bir geçtiğimiz gün alana giderek tebligatta bulundu. Orman Bölge Müdürlüğü ekibi, alanın en kısa sürede boşaltılmasını istedi. Kazdğları savunucuları yaşanan olaya tepki göstererek alanda basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bulununan tebliğin kararını alan Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu, ormanlarla ilgili aldığı önlemlerle pandemiye karşı mücadele ediyormuş gibi göründüğü bu kararla, ormanların savunusunu yapan bizlerin hayatlarını tehlikeye atmakta ve şirketler tarafından ormanların yok edilmesinin önünü açmaktadır. 270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği/duyarlılığı ile devam eden Kaz Dağları çadırlı nöbetinde, pandeminin başladığı günden bugüne kişi yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu, ilk günden jandarmanın da bilgisi dahilindedir. Kaz Dağları nöbet alanımız boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenlikleri ormanda durmaktadır. Ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) projeleri iptal edilmeli, nöbetimize yönelik bu karardan geri dönülmesi gerekmektedir.”

“Soruyoruz”

“Soruyoruz… Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var? İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak,doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor?  Bu karar,tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır.Kurul, halkın Kaz Dağları hasssasiyeti bilmiyor olabilir mi?Böyle bir karar nasıl alınabilir? Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek bulaşın gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları,hayatlarının riske atılması demek.Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir?”

“Kaygılıyız”

“Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini görüyoruz.  Salda Gölü ‘nde yaşananlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından da kaygılıyız. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz evde kal  diyoruz.   Çanakkale’deki ormanların yok olması vebalinin altında İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kalmaması için bu kararlardan geri dönülmesi gerekmektedir. Kurulu, yaşamlarımızı tehlikeye atmaması için nöbet alanımızı kararın istisnası tutmaya davet ediyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST