CHP 98 yaşında…

KALEM Farkıyla...

CHP 98 yaşında…

CHP 98 yaşında…

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisi Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), 98 yaşında… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün temelini attığı ve 98 yıldır Türk siyasi arenasında varlığını sürdüren CHP’nin, kuruluş yıl dönümünü sebebiyle Çanakkale’de de etkinlikler düzenlendi. ATA’nın huzuruna çıkan parti üyeleri büstün önüne çelenk bırakarak Ulu Önder’e saygılarını sundu.

CHP’nin kuruluş yıl dönümü sebebiyle düzenlenen törene CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Başkanı Metin Ümit Ural, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve kent siyasetinin önde gelen isimleri katıldı.

“CHP; GÜCÜNÜ HUKUK VE ADALET MÜCADELESİ VEREN HALKTAN ALMIŞ BİR PARTİDİR”
Törende konuşma yapan İl Başkanı Metin Ümit Ural, şöyle dedi: “Türkiye’nin Birleştirici gücü olan partimiz, çağdaş, laik ve demokratik sosyal hukuk devletinin, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, kadın erkek eşitliğinin, çevrenin, doğanın, yaşamın, hoşgörünün, huzur ve barış ortamının savunucusu ve teminatıdır. Günümüzde, tek adam rejimi tarafından birer birer yok edilmeye çalışılan cumhuriyet kazanımlarının yılmaz savunucusu, karanlığın ve cehaletin amansız düşmanıdır. Dolayısıyla partimiz CHP sıradan bir parti değildir. CHP, avukatlık bürolarında hazırlanan, bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. CHP dünyanın en eski ve en köklü ve demokrasi mücadelesi veren tüm toplumların örnek aldığı bir demokrasi ve insan hakları partisidir. Bir sosyal devlet partisi ve bağımsızlığı ilke edinen bir partidir. Köklerini Kuvayı Milliyeden alan ve gücünü hak, hukuk, adalet mücadelesi veren halktan almış bir partidir.”
“98 yıllık şanlı geçmişiyle ulu bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi, birlik ve bütünlüğü korumak, toplumsal barışı sağlamak, demokrasiyi güçlendirmek ve sosyal adaleti hakim kılmak için Atatürk’ün aydınlattığı yolda büyük bir azim ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir. CHP, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve demokrasiyi özümsemiş parti olarak, Türkiye’nin aydınlık gelecek hedefi ile halkımızı kucaklamaya devam edecektir. CHP olarak 98. Yılımızda 9 Eylül 1923’te yakılan meşalenin yolumuzu aydınlattığını, hiç dinmeyen coşku ve kararlılığımızla eşitlikçi, özgürlükçü, üreten ve halkımızla paylaşan, gelişmiş ve aydınlık bir Türkiye için Cumhuriyet Halk Partisini iktidara taşıyacağımıza olan inancımla Partimizin 98.kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bu duygularla partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, 2. Genel Başkanımız İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü, tüm yakın çalışma arkadaşlarını ve şehitlerimizi bir kez daha saygı, şükran ve özlemle anıyor, bugün aramızda bulunan Hikmet Çetin, Altan Öymen, Murat Karayalçın, Deniz Baykal ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlu olsun.”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST