CHP Çanakkale’de ilk defa il başkanı bir kadın oldu! (VİDEO)

KALEM Farkıyla...

CHP Çanakkale’de ilk defa il başkanı bir kadın oldu! (VİDEO)

CHP Çanakkale’de ilk defa il başkanı bir kadın oldu! (VİDEO)

“Bu karar, kadınlar için bir onurdur”

İl Eğitim Sekreteri Sabiha Güler Koçer’in Çanakkale İl Başkanlığına atanmasıyla beraber yüz senedir siyaset hayatında olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Çanakkale İl Örgütünde ilk defa bir kadın, il başkanı oldu. Partililer, bugün devir teslim töreni için İl Başkanlığı binasında bir araya geldi. Özellikle CHP’li kadınların il yeni başkanı sevinci göz doldurdu. Koçer devir töreninde yaptığı konuşmasında, “Çanakkale’de partimizin tarihinde ilk kez bir kadın il başkanı göreve geldi. Bu karar, kadınlar için çok büyük bir onurdur. Kadınlara siyasette daha çok görevlerin verilmesi, bizleri ayrıca çok mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl; CHP Genel Merkez’den yapılan milletvekili aday adayı olmak isteyen CHP’li il, ilçe yöneticilerinin istifa etmeleri yönündeki çağrı, İl Eski Başkanı Metin Ümit Ural tarafından karşılık bulmuş ve akabinde Ural, 26 Aralık tarihinde il başkanlığı görevinden istifa ederek, milletvekili aday adaylığını açıklamıştı. O tarihten bu yana boş kalan il başkanlığı koltuğuna kimin geleceği ise merak ediliyordu. 16 Ocak Pazartesi günü CHP il örgütlerinin, milletvekillerinin ve partililerin; sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar ile CHP Genel Merkez MYK tarafından, İl Eğitim Sekreteri Sabiha Güler Koçer’in Çanakkale İl Başkanlığına atandığı duyurulmuştu. Bugün parti binasında gerçekleşen devir teslim töreni ile Koçer resmen CHP Çanakkale İl Başkanı oldu. S. Güler Koçer’in atanmasıyla CHP Çanakkale örgütünde ilk defa bir kadın, il başkanı oldu.

Partililer, il yeni başkanının devir teslimi için 19 Ocak Perşembe günü CHP İl Başkanlığı binasında bir araya geldi. Devir teslim törenine; Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, görevden alınan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Erdal Gezen, İl Gençlik Kolları Başkanı Tuğberk Güzel, İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, İl Eski Başkanlarından İsmet Güneşhan ve Hamza Karagöz, Çanakkale Barosu Eski Dönem Başkanı Bülent Şarlan, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri ile pek çok partili katılım sağladı. İl yönetiminden ise Tayfun Barın dışında, Merkez İlçe Yönetiminden ise kimsenin katılmaması ise dikkat çekti.

“Bayrağı ileriye taşıyacağım”
CHP İl Eski Başkanı Metin Ümit Ural, yeni İl Başkanı S. Güler Koçer’e partinin mührünü teslim etti. Görevi resmen devir alan Koçer, kısa bir konuşma yaparak, “Bugün burada partimizin il başkanlığı devir teslim töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Önceki dönem İl Başkanımız Sayın Metin Ümit Ural’a verdiği hizmetlerden ötürü çok teşekkür etmek istiyorum. Biliyorsunuz bu bir bayrak yarışı. Ve görevi devralan bayrağı daha ileriye taşımak için eskisinden daha çok çalışmak zorunda. Ben son yaptığımız kongrede seçilmiş bir il yönetici olarak, bundan sonra çok daha büyük bir sorumluluk ile çalışacağım.

Kadınlar için bir onur
Çanakkale’de partimizin tarihinde ilk kez bir kadın il başkanı göreve geldi. Bu karar, kadınlar için çok büyük bir onurdur. Kadınlara siyasette daha çok görevlerin verilmesi, bizleri ayrıca çok mutlu etmiştir. Başta Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, parti yöneticilerimize teşekkür ediyorum.

Beka sorunu haline gelmiş bir genel seçim
Önümüzde Türkiye’nin beka sorunu haline gelmiş bir genel seçim var. Ve köydeki Ahmet amcamızın, evdeki Ayşe teyzemizin, üniversitedeki Batuhan kardeşimizin ve yurttaki Zeynep kızımızın son umutları biziz. Çünkü biz, halkın partisiyiz. Yani Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Bu bilinç ile gecemizi gündüzümüze katacak, birlik ve bütünlük içerisinde omuz omuza herkesi kucaklayarak, partimizi iktidara taşıyacağız. Genciz. Gençliğimiz ve kıymetli gençlerimiz var. Hiçbir partilimizi ayırmadan, ötekileştirmeden çalışacağız. Bizim herkese, bütün partililerimizin enerjisine ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında Cumhuriyetimizi, demokrasi ile taçlandırarak, ülkemizi içinde bulunduğu karanlık günlerden aydınlığa taşıyacağız. Hiç şüphem yok ki Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı, Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacaktır. Ve bu ülkede gerçek demokrasiyi getireceğiz, getirmeliyiz” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da törende bulunan isimler arasındaydı. Koçer’in konuşmasının ardından “Bir Cumhuriyet kadını olarak göreve talip olan Güler Başkan’a başarılar diliyoruz” diyerek tebriklerini iletti.

Bina önünde yoğun kalabalık
Öte yandan, CHP İl Başkanlığı binasının önünde ise yoğun bir kalabalık olduğu görüldü. Partililer, alkışlar eşliğinde parti binasından ayrılan Koçer’e tebrik ve başarı temennilerini iletmek için sıraya girdi. Özellikle CHP’li kadınların, yeni ilk başkanının bir kadın olmasına duyduğu sevinç gözlerden kaçmadı. Gelişmelerin ışığında CHP Çanakkale örgütü, en geç 18 Haziran’da yapılması beklenen 2023 Türkiye Genel Seçimi’ne İl Yeni Başkanı Koçer ile giriyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST