CHP İl Sağlık Müdürlüğüne yüklendi “Süreç bilim ve şeffalık yok sayılarak yönetildi” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

CHP İl Sağlık Müdürlüğüne yüklendi “Süreç bilim ve şeffalık yok sayılarak yönetildi” (videolu haber)

Çanakkale CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural Çanakkale’de son dönemde yüzde 50 ila yüzde 100 arasında artan koronavirüs vakaları ile ilgili olarak Sağlık İl Müdürlüğünü süreci iyi yönetememek ile suçladı. Ural açıklamasında “İl Sağlık Müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz. Covid-19 salgınının başladığı tarihten bu yana ilimizdeki vaka artışının bir nedeninin de Türkiye’de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep / Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Çanakkale CHP İl Yönetimi dün CHP il binasında basın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural Çanakkale’de artan koronavirüs vakalarının artışı ile ilgili açıklamada bulunarak Sağlık İl Müdürlüğüne sorular yöneltti. Ural açıklamasında, “Ülke genelinde mart ayından beri yaşanan pandemi sürecinin hiçbir döneminde halkımız ve sağlık çalışanlarımız doğru bilgilendirilmemiştir. Sağlık Bakanlığımız vakalarla ilgili verilerini Türk Tabipler Birliği ve ilgili meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen asla şeffaflık ilkesine uygun olarak açıklamamıştır. Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğümüz de Sağlık Bakanlığı ile aynı paralelde hareket ederek Çanakkale halkına doğru bilgilendirme yapmaktan bugüne kadar kaçınmıştır. Yetkililer, sadece maske, mesafe ve hijyen diyerek, vakalardaki artışın halk tarafından doğru algılanmasını engellemiştir. Sürecin, bilimi ve şeffaflığı yok sayarak yönetilmesi sonucunda Çanakkale’de vaka oranlarında ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında olağanüstü artış görülmesine neden olmuştur. Yaşanan bu artış nedeniyle ÇOMÜ – Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde ilave yoğun bakım servislerinin hizmete açılacağı haberlerini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Şimdi, CHP İl başkanlığı olarak Sağlık İl Müdürlüğümüze sormak istiyoruz; Çanakkale deki toplam vaka sayısı kaçtır? Çanakkale de hastanede yatan toplam hasta sayısı ne kadardır? 3-Çanakkale de yoğun bakımda yatan hasta sayısı ne kadardır? Yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı nedir? Aile hekimliklerine yeterli miktarda koruyucu malzeme verildi mi? Sağlık çalışanlarının tarama testleri düzenli bir şekilde yapılıyor mu? Yoğun bakım servislerindeki toplam solunum cihazı sayısı ne kadardır ve bu sayı yatan hastalar için yeterli midir? Çanakkale de yetersizlik nedeniyle yoğun bakım servisine alınamayan ve geri gönderilen hasta var mıdır? Sağlık çalışanları dokuz aydan beri hastalanma risklerini göze alarak çok zor şartlarda çalışmaya devam etmektedirler. Henüz ne kadar devam edeceği net olarak belli olmayan pandemi sürecini göz önüne alarak, bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarının tükenmişliğini giderecek bir gelecek planlamanız var mıdır? İhtiyaçtan dolayı açılması düşünülen ilave yoğun bakım servislerinin yanında, atıl vaziyette bekleyen ve çürümeye terk edilen eski devlet ve SGK hastanelerinin hizmete açılması neden düşünülmemektedir?

ŞAHİNBEY GEZİLERİ VAKA ARTIŞINA NEDEN OLDU
Bu sorularımızın cevabını, şeffaflık, bilgilenme ve taşıdığınız sorumlulukların gereği olarak tüm Çanakkale kamuoyu sizden beklemektedir. Son olarak, İl Sağlık Müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz. Covid-19 salgınının başladığı tarihten bu yana ilimizdeki vaka artışının bir nedeninin de Türkiye’de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep / Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda gerekli tedbirleri almadığı için Çanakkale Valilik makamının sorumluluğunun bulunduğunu Çanakkale kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Şahinbey Belediyesi organizasyonu ile Çanakkale ye düzenlenen gezilerin en azından pandemi süresi boyunca iptal edilmesi gerektiğini, gerek İl başkanlığımız ve gerekse STK ve duyarlı birçok meslek kuruluşu gündeme getirmesine rağmen, yetkililerin bu konuya uzunca bir süre duyarsız kalıp sorumsuz davranmaları vaka sayısının artışına neden olmuştur, ancak geç de olsa bu konuda alınan durdurma kararını olumlu bulduğumuzu da belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST