CHP’den esnaf için 17 maddelik çözüm önerisi

KALEM Farkıyla...

CHP’den esnaf için 17 maddelik çözüm önerisi

CHP’den esnaf için 17 maddelik çözüm önerisi

CHP İl Başkanlıkları tarafından, esnafın sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerine ilişkin 81 ilde ortak basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada CHP’nin esnaf sorunlarının çözümü için ortaya koyduğu 17 maddelik çözüm önerileri açıklandı. Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek ise “Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor” dedi.

CHP Çanakkale İl Başkanlığında dün saat 11:30’da gerçekleşen basın açıklamasını CHP İl Yöneticisi Doğan Ateş okurken, toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek, Yüksek Disiplin Kurulu üyesi M.Serdar Soydan, STK, Kooperatif temsilcileri ile partililer katıldı. 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkânını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karın’ hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık döviz’ de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği ‘Esnafımız için 17 Talep’ başlıklı önerimizi kez daha seslendiriyoruz;

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.
3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.
8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.”

“Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise yaptığı açıklamada; “Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor. Örneğin pandemi sürecinde iş yerleri kapatıldı, doğru bir karardı. İnsanlarımızın sağlığı her şeyin üzerindedir. Ancak esnaflarımıza bir kira desteği sağlayamadık. Esnafımızın kirasını devletimizin ödemesi gerekirdi. Dünya genelinde bütün güçlü ve sosyal devletler bunu yaptılar. Kredi vermek önemlidir ama bu bir destek değildir, verilen kredi borç olarak geri ödenecek. Gerçek anlamda bir destek istiyor şimdi esnafımız. Biz dün de Çanakkale Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal beyin organizasyonu ile Çanakkale’deki tüm oda başkanları ile konuştuk. CHP ekonomi masası Ağustos 2018’de kriz geliyor, derin bir kriz olacak tedbir alın diyerek 13 maddelik çok önemli bir paket hazırlamıştık. Sorunları tespit edip çözüm önerilerimizi ortaya koyuyoruz. Her zaman söyledik; Türkiye’nin 4 ayaklı bir çözüm stratejisi olmalı. Türkiye bunu çok kısa sürede yapabilecek olanak ve imkânlara sahiptir ancak bunu yapacak Türkiye’de gerçek anlamda bir siyasi iktidar yoktur” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST