CHP’den “kalkmayan uçaklar”a tepki: “Öyle şeyler vardır ki, devlet olmanın gereğidir!”

KALEM Farkıyla...

CHP’den “kalkmayan uçaklar”a tepki: “Öyle şeyler vardır ki, devlet olmanın gereğidir!”

CHP’den “kalkmayan uçaklar”a tepki: “Öyle şeyler vardır ki, devlet olmanın gereğidir!”

Gökçeada’da düzenlenen CHP İlçe Örgütü Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve partililer orman yangınlarında bir türlü havalanmayan uçaklara ağır eleştiriler getirdi.

CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural “CHP Gökçeada İlçe Örgütümüzün düzenlediği Danışma Kurulu toplantımızı, üyelerimiz ve yol arkadaşlarımız, İl Saymanım, Milletvekilimiz Özgür Ceylan, İlçe Yöneticilerimiz, Kadın ve Gençlik Kollarımız, Belediye Meclis Üyelerimizle birlikte gerçekleştirdik. Toplantı sonunda birlik ve beraberlik içinde geleceğe bakarak ilk seçimde önce İktidar, ilk yerel seçimde de dayanışma içinde Gökçeada Belediyesine CHP Bayrağı dikme hedefi örgütümüzce kararlaştırıldı. Gökçeada Örgütümüze çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.
Öte yandan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da orman yangınlarına Türk Hava Kurumu (THK) uçakları yerine kiralık uçakla müdahalenin daha ucuza mal olduğunu savunan Cumhurbaşkanı’nı ağır bir dille eleştirerek “Öyle şeyler vardır ki devlet bunlara sahip olmalıdır. Devlet olmanın gereğidir bu. Sen 19 – 20 yıldır iktidardasın. Senin yangın söndürme uçağın yok!” dedi.


“UÇAKLARI YENİLEMENİZ GEREKİYOR, ONUN YERİNE DIŞARIDAM KİRALIYORUZ, DİYORSUNUZ!”
Özgür Ceylan THK’nın yangın söndürme uçaklarının “Hurda” durumunda olduğu ve kiralamanın daha ucuz bir yol olduğu yönündeki savunuları eleştirirken, “Dört milyon civarında bir yatırımdan bahsediyor. “Yatırım yapmamız gerekiyor, uçakları yenilememiz gerekiyor. Onun yerine biz uçakları dışardan kiralıyoruz, daha ucuza geliyor.” diyor. Eğer kiralama daha iyi bir yöntem ise kiralama senin çözümünse sen o zaman o külliyede de oturma, o halkın parasıyla yaptığın o sarayda da oturma, kiraya çık o zaman, kirada otur madem” dedi. Özgür Ceylan, yangın söndürme uçakları ile ilgili verdiği soru önergesine Tarım ve Orman Bakanı tarafından, “THK’nın uçakların neden kullanılmıyor dediğimizde. THK’nın uçakları teknik şartnameye uygun değil. O yüzden THK’nın uçaklarını kullanamıyoruz” şeklinde cevap verildiğini belirterek, “Sonra o teknik şartnameyi araştırdık. Teknik şartnamede diyor ki, “5 Bin yani 5 ton su taşıma kapasitesi” diyor. THK’nın uçakları ne kadar taşıyor biliyor musunuz? 4 bin 900. Gerçekten aradaki 100 litre yüzünden o uçaklar kullanılmıyor” dedi. Saray’ın “kiralama yolunu” tercih ettikleri şeklinde açıklamalarına dikkat çeken Özgür Ceylan, THK uçaklarının yenilenmesi için dört milyon liralık bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunun bildirildiğini ve bu nedenle kiralamanın daha ucuza geldiği yönünde açıklamalar yapıldığını söyledi. Özgür Ceylan, yapılan açıklamanın akıl almaz bir mantık olduğunu belirtirken, “Öyle şeyler vardır ki devlet bunlara sahip olmalıdır. Devlet olmanın gereğidir bu. Sen 19 – 20 yıldır iktidardasın. Senin yangın söndürme uçağın yok. Eğer kiralama daha iyi bir yöntem ise, kiralama senin çözümünse sen de o külliyede oturma, halkın parasıyla yaptığın o sarayda da oturma, kiraya çık o zaman, kirada otur madem. Böyle bir şey yok” diye konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST