CHP’li Erkek’ten ‘kamu zararı araştırılsın’ önergesi

KALEM Farkıyla...

CHP’li Erkek’ten ‘kamu zararı araştırılsın’ önergesi

CHP’li Erkek’ten ‘kamu zararı araştırılsın’ önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Ekim 2019’da açıkladığı ve kamu bankaları tarafından istihdamı artırmak amacıyla belirli şartları taşıyan firmalara verilen İstihdam Odaklı Destek Paketi kredilerinin amacı doğrultusunda kullanılmadığının ve takibi yapılmadığı için kamu zararı oluştuğunun ortaya çıkmasıyla ilgili TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi.
TBMM’ye konuyla ilgili araştırma önergesi sunan Muharrem Erkek, kamu bankalarının ayrıca bir de İşe Devam Destek Paketi çıkardıklarını, bu paket kapsamında da 53 bin 414 müşteriye toplam 44.5 milyar TL kredi verildiğini, ancak Sayıştay raporlarında görüldüğü üzere bu kredilerin de amacı doğrultusunda kullanılmadığı ve kamu bankalarının şartlı verdikleri kredilerin ne doğrultuda kullanıldığını denetlemediklerinin ortaya çıktığını ifade etti. Önergede, Sayıştay’ın “İşe Devam Destek Kredisine” yönelik 10 milyon TL ve üzeri kredi kullanan 419 müşteriyi rastgele seçip inceleme yaptığı, 10 Mart 2021 tarihi itibariyle kredi vadesi boyunca Şubat 2020 dönemine ait istihdam sayılarının korunmasına yönelik 26 firmada hiçbir kontrol yapılmadığının anlaşıldığı, ayrıca 120 firmada da 11 bin 489 istihdam kaybı yaşandığının görüldüğü vurgulandı. Sadece iki kamu bankasından istihdamı destekleme maksadıyla verilen kredilerin toplamda 67 milyar TL tutarında olduğunun ifade edildiği önergede, kredilerin büyük oranda istihdam için kullanılmadığı, aksine bu firmalarda istihdam kayıpları dahi yaşandığı, bankaların kullandırdıkları kredilerin usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığını incelemediği, sözleşme gereği kesmeleri cezaları da tahsil etmedikleri vurgulandı. Bu nedenle ortada hem bir kamu zararı olduğu hem de artan işsizliğin önünün kesilemediği ifade edilen önerge ile, sözleşme gerekleri doğrultusunda kullanılmayan kredi paketlerinin yarattığı kamu zararının ortaya çıkarılması ve sorumluların belirlenmesi amacıyla TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulması istendi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST