“Çift maske takmak bile düşünülebilir”

KALEM Farkıyla...

“Çift maske takmak bile düşünülebilir”

“Çift maske takmak bile düşünülebilir”

Prof. Dr. Alper Şener koronavirüste beklenen dalganın geldiğini belirterek ‘Covid-19 Günlükleri’ yazı dizisinde ne yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Alper Şener hastalığın tüm dünyada tırmanışta olduğunu söyledi. Şener sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Beklenen dalga geliyor… Bilim böyle bir şey… Şimdi ne yapmalı?

1. Maske ŞART, hatta kapalı- kalabalık alanda ÇİFT KAT takmak bile düşünülebilir, bazı maskelerin geçirgenlik ölçümleri iyi çıkmıyor. Çift kat takılacak ise- ikinci maskenin burun teli kısmı (dıştan takılan) çeneye gelir ise tam kapanma sağlıyor.
2. Kapalı alanları- ev/ ofis/araç mutlaka düzenli aralıklar ile havalandırın… CAM AÇARAK
3. Kalabalık olmayan, açık havada vakit geçirin…
4. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın… Ev ziyareti yapmayın… Kalabalıklaşmayın…
5. Aşı olsa… Aşı olun diyeceğim ama yok… O zaman siz şunları da yapın.
6. Mikrobiyotanıza iyi bakın; turşu, yoğurt, çinko, D vit, C vit, propolis vb ile”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST