Çiftçi çözüm bekliyor: “Nasıl üretecekler?”

KALEM Farkıyla...

Çiftçi çözüm bekliyor: “Nasıl üretecekler?”

Çiftçi çözüm bekliyor: “Nasıl üretecekler?”

2022 yılının ilk günlerinde gelen zamlarla, vatandaşlar zor durumda kalırken; Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan konuyla ilgili açıklama yaparak, “Çiftçi nasıl üretecek?” diye sorarak, çiftçinin acil çözüm beklediğini ifade etti.
Yeni senenin ilk günlerinde sanayi tipi abonelere yüzde 52 ila 130 arasında, konutlardaki elektriğe ise yüzde 25 oranında zam geldi. Ayrıca motorinde 1 lira 29 kuruş, benzinde 61 kuruş ve LPG’de 78 kuruş zam görüldü. Bunun üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “Yeni yıla elektrik fiyatlarına akaryakıta ve doğalgaza yapılan zamlar ile girdi. Maliyetlerindeki aşırı artışlarında dolayı üretim planlaması yapmakta zorlanan çiftçimiz için çok ağır yük getirecektir. Çiftçi nasıl üretecek? Tüketici ucuz gıdaya nasıl ulaşacak? Enerji, gübre ve akaryakıt girdi maliyetlerindeki artışlarla bu şartlarda artık sulu ve kuru tarımda mısır, yem bitkisi, buğday ve arpa üretimi yapılamaz hale geldi… Elektrik fiyatlarına, meskenler için ilk 150 kWh altına yüzde 52, 150 kWh üstüne ise yüzde 127 zam geldi. Sanayiciye verilen doğalgaza yüzde 50 zam gübre fiyatlarını da etkileyecek, üre ve can gübresi doğalgazla üretiliyor. Geldiğimiz noktada ise; enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale geldiği belirtilen bir açıklama yapılmıştır” diyen Pehlivan, “Çiftçimiz ürettikleri her gün pahalı gösteriliyor. Bu zamlar ile nasıl ucuz üretebilir? Tüketici nasıl ucuza ürün almayı hedefleyebilir? Çiftçimiz üretmezse ülkemiz aç kalır. Turistleri besleyemeyiz. Onun için çiftçimizin girdi maliyetleri üzerinde özel çalışma yapılarak. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekir. Aksi takdirde gıda fiyatları devamlı artar. Çiftçimiz acil çözüm beklemektedir” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST