Çilek üreticisi reçel fabrikası istiyor (Video)

KALEM Farkıyla...

Çilek üreticisi reçel fabrikası istiyor (Video)

‘En güzel çilek nerede yetiştiriliyor?’ diye sorulsa ‘Çanakkale’nin Yenice İlçesi’ cevabı verilir. Yenice İlçesi’ne bağlı Kalkım Beldesi’ndeki çilek yetiştiricileri günde 100 ila 150 ton arasında çilek toplandığını belirterek, yetkililerden bölgeye reçel fabrikası yapılmasını talep ediyor.
Kalkım’da çilek hasadı hava koşullarından dolayı bu yıl 15 Haziran’da başladı. Beldede günlük 100 ila 150 ton arasında çilek toplanıyor. Çilekler daha toplanırken ihracat, iç piyasa ve reçellik olarak üçe ayrılıyor. Kazdağları’nın eteklerinde yapılan çilekleri vatandaşlar; lezzet, aroma ve kokusuyla diğer bölgelerde yetişen çileklerden daha çok tercih ediyor.

BU YIL VERİM DÜŞÜK
Kalkım’da 6 yıldır çilek yetiştiriciliği yapan, Ramazan Yılmaz bu yıl hava koşullarından dolayı verimin geçtiğimiz yıla göre 3’te bir düştüğünü ve hasadın bir ay geç başladığını belirtti. Yılmaz bu yıl çilek fiyatlarının da biraz arttığını belirterek, “Ben 6 yıldır Kalkım’da 15 dönümlük tarlamda çilek yetiştiriyorum. Hava koşullarından dolayı bu yıl çilek hasadı mayıs ayında başlaması gerekirken haziran ayında başladı. Pandemiden dolayı bir ay önce işçi bulmakta zorlanıyorduk, ama artık işçi bulabiliyoruz. Sadece işçi yevmiyeleri biraz artış gösterdi, girdi fiyatlarına da zam gelince bu da çileğin fiyatına yansıdı. Bu yıl çileliğin bizden çıkış fiyatı 5 ile 7,5 lira arasında değişiyor. Çilek hasadımız kırağı düşene kadar, yani aralık ayına kadar devam edecek” diye konuştu.

REÇEL FABRİKASI YAPILMASINI İSTİYORUZ
Ramazan Yılmaz açıklamasının devamında, Kalkım Belediye Başkanı İbrahim Taşkın’ın, Kalkım çileği için coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunduğunu belirterek, “Tabi markalaşmak çok önemli. İnşallah yakında coğrafi işaret tescilini alırız. Biz üreticiler bu bölgenin daha çok kalkınması için bir reçel fabrikası yapılmasını istiyoruz. O zaman ürettiğimiz çilekleri daha iyi değerlendirebiliriz. Hem civar illerde yetişen reçellik ürünlerde burada toplanır ve bölgeye büyük bir hareketlilik gelir” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST