“Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız”

KALEM Farkıyla...

“Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız”

“Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız”

Çanakkale Gastronomi Derneği, Lapseki Şahinler’de altın-gümüş madeni projesi başlatılmasının üzerine bir basın açıklaması yayınlayarak, ÇAGADER’in Çanakkale’nin doğasına sahip çıktığını belirterek, çocukların geleceği için kaygılı olduklarını ifade etti.
Lapseki Şahinler’de TÜMAD’ın altın ve gümüş madeni projesi başlatmak istemesi üzerine bir basın açıklaması yayınlayan Çanakkale Gastronomi Derneği, bölgenin tarımsal bir yer olduğunu vurgulayarak, “Burası son derece nitelikli bir tarım bölgesi. Mevcut yerüstü zenginlikleri muhtemel yeraltı fırsatçılığına feda edilemez! Çocuklarımızın geleceği için kaygılıyız. Lapseki’de dün yaşanan olaylar, ilimizde yürütülen madencilik projelerinin yaratacağı tehditleri bir kez daha gündeme getirdi. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada, her gün olumsuzluklarını yaşadığımız iklim değişikliği ve son dönemde tam içinden geçtiğimiz pandemi koşulları, doğal ve kaliteli gıda ürünlerinin, hiçbir maden veya sanayi ürünüyle takas edilemeyecek kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu bize bir kez daha kanıtlıyor. Altın, gümüş, bakır fark etmez, ne kadar çok paramız olursa olsun bugün sağlıklı, doğal ve nitelikli gıda ürünlerine erişebilmek çok daha önemli ve yaşamsal. Tarım gibi somut bir zenginlik kaynağını tehlikeye atmak, sadece gastronomi gibi somut olmayan ancak son derece değerli bir kültür mirasını yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda çocuklarımızın yaşamını ve geleceğini de tehdit altında bırakacaktır. Buna hazır mıyız?” ifadelerine yer verdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST