”Çok sayıda deprem yaşamamız normal”

KALEM Farkıyla...

”Çok sayıda deprem yaşamamız normal”

”Çok sayıda deprem yaşamamız normal”

Çanakkaleli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, son günlerde Türkiye ve dünya üzerinde yaşanan deprem fırtınalarının normal olduğunu söyleyerek, Manisa’da artçıların devam edeceğini ifade etti.

Elazığ’da yaşanan 6,8’lik depremin ardından, Manisa’da geçtiğimiz günlerde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Manisa’daki deprem Çanakkale ve birçok farklı ilde hissedildi. Dünyada ise Yunanistan, İran, Arnavutluk ve Küba üzerinde çeşitli depremler meydana geldi. Manisa’da yaşanan depremi değerlendirerek hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğini açıklayan Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, sosyal medyadan ”Manisa’da (Akhisar ve Kırkağaç dolayları) artçılar devam ediyor. Devam edecek belki de aylarca devam edecek. Manisa’da (Akhisar ve Kırkağaç) 22 Ocak’ta olan 5,6 büyüklükteki ana depremden daha büyük bir deprem beklemiyorum. Son artçı 4,5 büyüklükteki artçı deprem ise 23.10’da oldu. Bu alanda olan depremlerin sorumlusu Soma ile Akhisar arasında (Kuzeybatı-Güneydoğu) uzanan fay ile Kınık-Akkocalı ile Akhisar arasında (Kuzeydoğu-Güneybatı) uzanan faylardır. Akhisar söz konusu farklı yönde uzanan fayların buluşma noktasında yer alıyor. Birbirini kesen bu faylar Ege Bölgesinde genelde Doğu – Batı uzanan diğer faylardan farklı doğrultuda bulunuyor. Sayıları 1000 yaklaşan artçılar devam edecek ve büyüklükleri 5,4 kadar çıkarsa bizce sürpriz olmaz. Bu nedenle hasarlı binalara kesinlikle yaklaşmamak gerekir” uyarısında bulundu.

Ayrıca vatandaşların sorularını yanıtlayan Doğan Perinçek, Türkiye ve dünya üzerinde yaşanan depremlerin normal olduğunu belirterek; ”Evet kesinlikle normal. Ülkemizde deprem yaratan çok sayıda aktif fay var. Böyle olunca çok sayıda deprem yaşamamız normaldir. İki yıl önce Çanakkale Gülpınar’da olan büyük depremin ardından artçılar yaklaşık 1,5 yıl sürdü” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST