ÇOMÜ online eğitim vereceğini açıkladı, esnaf kara kara düşünmeye başladı

KALEM Farkıyla...

ÇOMÜ online eğitim vereceğini açıkladı, esnaf kara kara düşünmeye başladı

ÇOMÜ online eğitim vereceğini açıkladı, esnaf kara kara düşünmeye başladı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kahraman ÇOMÜ’nün online olarak eğitim vereceğini açıklamasının ardından konuşarak, “Normalleşme dönemindeki tedbirsizliğin bedelini üyelerin ödüyor” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın geçtiğimiz hafta güz döneminin online eğitim ile verileceğini belirterek, “Belki birçok kesim sosyal ve ekonomik açıdan zora girebilecekler. Online olmasının getirebileceği mahsurlar var halkımız açısından, ancak bir hastalık, bir hocamız, bir talebemizin ağır bir vaka ile karşı karşıya gelmesi, maazallah bir ölüm olayı bizi perişan eder. İnsan çok kutsaldır” ifadelerini kullanmıştı. ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kahraman da üniversitenin online olarak eğitime devam etmesinin esnafı endişeye soktuğunu belirtti. Kahraman açıklamasının detayında şöyle konuştu, “Covid 19 salgını ile mücadelenin en başından itibaren en büyük fedakârlık her ekonomik daralmada olduğu gibi yine iş dünyasından beklenmektedir. Pandemiyle birlikte getirilen kısıtlamalar sonucu iş hacmindeki büyük kayıpları borçlanarak atlatmaya çalışan, faiz yükü altına giren, işletmesi ile birlikte çalışanlarını da korumaya çalışan esnafımız, toparlanmayı ümit ettiği süreçte üniversitelerin uzaktan eğitim kararı ile endişe içindeler. İnsan sağlığı tabi ki her şeyden önemlidir. YÖK tavsiyesi ile alınan karara saygı duyuyoruz. Tedbirlere uyulmaması sonucu vakaların artması bu kararın alınmasını gerektirdi, ancak, salgının ilk safhasında uğradığı ekonomik kayıplarını telafi etmek için ümitle yeniden işini canlandırmaya çalışan esnafımız ne yazık ki şu an önünü göremiyor. Geçici olarak baktıkları süreç, alınan bu karar ile şu anda kalıcı ve kaldıramayacakları bir yük haline geldi. Çanakkale yaklaşık 50 bin üniversite öğrencisini barındıran bir şehir. Bu potansiyeli görerek yatırımını yapan, ticaretinin büyük kısmını öğrenciler ile sağlayan öğrenci yurtları, apartlar, lokanta, kafe, market, kırtasiye, giyim vb sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimiz İlimiz ekonomisine de ciddi ivme sağlayan büyük bir kitleyi oluşturmaktadırlar”

KAMUYA KAPAK ATAYIM, ÇALIŞMASAM DA MAAŞIM YATAR’ MANTIĞINI DESTEKLEYEN BİR SÜREÇ OLMAMALIDIR
Kahraman devamında, “Bu üyelerimizin; alınan kararın insan sağlığını riske sokmadan, maksimum tedbirlerle yüz yüze eğitim koşullarının sağlanarak olabilirliği yönünde yeniden gözden geçirilmesi ve bu süreçte her türlü vergi, SGK, elektrik, su vb ödemelerinde erteleme değil tahakkuk yapılmaması, kredi taksitlerinin faizsiz ertelenmesi yönündeki talepleri de haklı ve makul taleplerdir ve bu taleplerin karşılanması elzemdir. Aksi takdirde pek çok işletmenin kepenk indirmesi, pek çok kişinin işsiz kalacağı sonucu doğuracak işin ekonomik boyutu ile birlikte özel sektör yatırımlarını desteklemek, gençlerimize girişimciliğimizi aşılamak için verdiğimiz emekleri de da inandırıcı kılmayacaktır. Bu süreç pek çok iş arayanın kafasındaki ‘kamuya kapak atayım, çalışmasam da maaşım yatar’ mantığını destekleyen bir süreç olmamalıdır. Devletimizin bu taleplere duyarsız kalmayacağına ve bu mağduriyeti giderici gerekli müdahaleleri yapacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST