ÇOMÜ’den HARVARD’a

KALEM Farkıyla...

ÇOMÜ’den HARVARD’a

ÇOMÜ’den HARVARD’a

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Hüseyin Çavuş ziyaretçi profesör olarak, “Uzay Havası” konusunda çalışmalar yapmak için Dünya’nın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesine gidiyor.

Prof. Çavuş, Türk ve Amerikan halkları arasında eğitim ve kültürel değişim yoluyla ortak bir anlayış geliştirmek üzere 1949 yılında kurulan Türkiye Fulbright Komisyonu tarafından verilen Fulbright Akademik Araştırma Bursu kapsamında araştırmalar yapmak üzere Harvard Üniversitesi Smithsonian Astrofizik Araştırma Merkezine gidiyor. 2022 Aralık ayı sonundan başlayarak 2023 Ağustos ayına kadar Harvard Üniversitesinde bulunacak olan Prof. Çavuş’un, “Uzay Havası” konusunda çalışmalar yapacağı ve Güneş atmosferinde meydana gelen dinamik süreçlerin, Güneş patlama ve parlamalarının Dünya’ya yakın uzay ve uydulara etkileri üzerine çalışmalarını derinleştireceği öğrenildi.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA)-Milli Uzay Programında Uzay Havası
“Uzay Havası” konusunun çalışılması uzay ve uydu konusunda atılım yapmak için büyük adımlar atan ülkemiz açısından son derece önemli, özgün ve güncel bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise uzay yatırımları pahalı yatırımlar olmalarıdır. 13 Aralık 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı (TUA), ülkemizin ulusal uzay ajansıdır. Türkiye’nin uzay bilimleri programı ile genel havacılık ve uzay araştırmalarından sorumlu devlet kurumudur. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen görev ve yetkileri yerine getirmek üzere; tüzel kişiliğe haiz, idari ve mali özerkliği ile özel bütçeye sahip olup Milli Uzay Programını hazırlamak, uygulamak ve iş birlikleri arasındaki koordinasyonu sağlamakla görevlidir. Hazırlanan ve 10 Şubat 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sunumu yapılan Milli Uzay Programı, ülkemizdeki potansiyeli değerlendirmek üzere, ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyonunu, stratejilerini, hedeflerini ve projelerini, koordineli ve entegre olarak yürütülmesine yönelik hazırlanmış kapsamlı bir projedir. Bu program kapsamında 5 nolu stratejik hedef olarak Uzay Havasına İlişkin Teknolojik Araştırmalar yer almaktadır. “Uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırımlar yaparak uzaydaki yetkinliğimizi artırmak” şeklinde ifade edilmiştir.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST