ÇOMÜ’den kayıt dondurma açıklaması

KALEM Farkıyla...

ÇOMÜ’den kayıt dondurma açıklaması

ÇOMÜ’den kayıt dondurma açıklaması

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, öğrenciler için kayıt dondurma haklarını açıkladı.

Coronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçtiğini belirten ÇOMÜ; ”Ancak ikamet ettikleri şehirlere dönen öğrencilerin internet erişimi ve bilgisayar temini gibi konularda yaşadıkları sorunları göz önüne alan Yükseköğretim Kurulu (YÖK), talep halinde öğrencilere ‘kayıt dondurma’ hakkının verileceğine ilişkin bir karar aldı. Aşağıda üç madde halinde sıralanan bu kararı dikkatle okumanız gerekmektedir. İlerleyen süreçte detaylı bilgi paylaşılacaktır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından; yükseköğretim kurumlarında önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde kayıtlı olup öğrenim gören öğrencilerin, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarından talep etmeleri halinde2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlarının dondurulmasına ve kayıt dondurulan sürenin azami süreden sayılmamasına.Bununla birlikte lisansüstü eğitimde tez aşamasında olan öğrencilerin; tezlerinin konu, nitelik ve mahiyetlerinin müsait olması, ayrıca tezlerine uzaktan öğretimle devam etme imkanı bulunması durumunda tez döneminde öğretimlerine devam edebilmeleri ile kayıt dondurma işleminden yararlanıp yararlanamayacağı hususlarında ilgili tez danışmanın görüşü alınması kaydıyla üniversite yönetim kurulunca değerlendirilerek karar verilmesine, bu süreçte tez döneminde olup azami süresi biten öğrenciler için eğitime ara verilen süre kadar ilave süre verilmesine,tez teslim, savunma ve yeterlik sınav tarihlerinin belirlenmesinde küresel salgının etki süreci ve öğrencinin şartlarının dikkate alınmasına, tez savunma ve yeterlik sınavlarının “denetlenebilir ortam ve şartlarda gerçekleştirilmesi ve muhakkak kayıt altına alınması şartıyla” dijital imkanlar ile yapılabileceğine, bununla birlikte bu konuda erteleme ve kayıt dondurma imkanından da yararlanılabileceğine.Bu kararların 2019-2020 eğitim öğretim yılı Bahar dönemi ile sınırlı olmasına, karar verilmiştir.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST