ÇOMÜ’nün patronu Prof. Sedat Murat

KALEM Farkıyla...

ÇOMÜ’nün patronu Prof. Sedat Murat

ÇOMÜ’nün patronu Prof. Sedat Murat

ÇOMÜ Rektörü Prof. Sedat Murat; siyasetçilerin ve kamu görevlilerinin bohem hayatlarını göz önünde yaşamamaları gerektiğine işaret ederek “bu insanlar örnek olmalı” diyor.

Akademisyenliğin yanı sıra 2013-2017 tarihleri arasında Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanlığı görevini yürüten, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Sedat Murat, yaptığı görev süreleri boyunca ilgisini Çanakkale’den eksik etmemiş.
4 yıl boyunca zorlu ve sancılı Fetö dönemini kazasız belasız atlatan Çomü eski Rektörü Prof. Yücel Acer’in görevini Pazartesi günü teslim etmesi bekleniyor.

Yeni Rektör Sedat Murat’ın, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı olduğu dönemde Hürriyet Gazetesiyle yaptığı mülakatta bir dönem çok konuşulan “700 bin liralık saat” konusundaki soruya verdiği yanıt dikkat çekici.

Murat, bu söyleşide “Yolsuzluk da hırsızlık da ahlaksızlıktır. Ben 700 bin liralık saat kullanmak istemem. Yanlış algıya sebebiyet verecek hal ve hareketlerden kaçınmak gerekir” demiş.

Yeni Rektör’ü anlamak ve tanımak için bu söyleşi önemli ipuçları veriyor. Murat diyor ki yine aynı mülakatında “Hz. Peygamber ne diyor; ‘Kızım Fatma dahi olsa hırsızlık aparsa cezasını çekmelidir’. Bu çok önemlidir. Yolda giderken emniyet şeridini ihlal edecek, trafik kurallarına dikkat etmeyecek, neymiş efendim savcıymış. Hukuk, etik değerler herkesedir”

Eski bir bakanın 700 bin liralık saat kullanması konusundaki düşüncelerini yanıtlarken Murat “700 bin liralık saat tabi ki kişiden kişiye değişir, ben kullanmak istemem ama şu var, keşke üst düzey komu yöneticileri, belli konumda olan, toplumda belli yere gelmiş kişiler daha dikkatli olsalar. Çünkü gözler üzerindedir. Adeta beyaz bir kumaş gibidir. Belli konumdaki kişiler hal ve hareketlerine dikkat etmeli” diyor.
Pek çok noktada çözüm anahtarı görevleri üstlenmiş olan Prof. Sedat Murat; İstanbul Üniversitesi Rektör yardımcılığının yanı sıra 2018 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörünün Fetö’den tutuklanması üzerine buraya vekalet etmiş.
Pek çok görevi başarıyla yapmış olan Prof. Sedat Murat, 34 yıllık akademisyenlik hayatında önemli görevler taşımanın yanı sıra 35 yüksek lisans, 30 doktora öğrencisine danışmanlık yapmış.
Geçen yıl tam da bu tarihlerde Çomü Rektörü olarak atanan Prof. Sedat Murat, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin düzenlediği Kariyer Günlerine katılmış ve orada Rektör Prof. Yücel Acer’den plaket almıştı. Sanırız, Pazartesi günü bu görüntünün neredeyse birebir aynısı yaşanacak.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST