ÇTSO konferans konferans dolaşıyor

KALEM Farkıyla...

ÇTSO konferans konferans dolaşıyor

ÇTSO konferans konferans dolaşıyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 5. Kümelenme Konferansına katıldı.

Ticaret Bakanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa, ÇTSO’yu temsilen Proje Uzmanı Gökhan Doğru ve UR-GE projesi yürüten 47 ilden 217 işbirliği kuruluşu iştirak etti.2017-2018 yıllarında gerçekleştirilen UR-GE projelerinin başarı hikâyelerinin anlatıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan ve UR-GE programı hakkında bilgi veren Bakan Ruhsar Pekcan, firmaları bir araya getirerek uluslararası rekabet gücü kazanmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

“İHTİYAÇLAR TESPİT EDİLDİ”
Bakanlık olarak 47 ilde bu faaliyetlerin yürütüldüğünü, UR-GE projesi olmayan ilin kalmamasına ve projenin tüm ülkeye yayılmasına çalıştıklarını anlatan Pekcan, şöyle devam etti:”Bu sebeple UR-GE projesi olmayan illerdeki iş birliği kuruluşlarına proje başvuruları konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Bugüne kadar 217 iş birliği kuruluşumuzun, destek kapsamına alınan 373 projesi arasında 188 proje tamamlanmış olup, 185 proje aktif olarak yürütülmektedir. Bu projeler kapsamında 8. 196 KOBİ’mizin her biri için teker teker analizler yapılmış olup KOBİ’lerimizin ihracatçı olmak, pazarda tutunmak için nelere ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda KOBİ’lerin ihtiyaçlarını gidermek için eğitimler ve özel danışmanlık hizmeti almaları sağlanmıştır” diyerek iyi uygulama örneği olarak başarılı bulunan proje sahiplerine sertifikalarını takdim etti.

“HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ”
UR-GE programı hakkında yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal ise,“Kümelenme rekabetçilik sağlamanın en önemli bileşenlerinden biri ve KOBİ’ler de ihracatın itici gücü” dedi. Hazır paketlenmiş gıda sektörü değer zincirinde, Çanakkale ve Balıkesir’den 39 firmanın projede yer aldığını belirten Genel Sekreter Sandal, “Gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda ihracata başlayan firmalarımızı görmek bizleri gurur veriyor” dedi. Sandal, Çanakkale bölgesini küresel ekonomik arenada rekabetçi kılmak, ihracatı artırmak ve firmaların Pazar yelpazelerini geliştirmek için farklı meslek dallarında UR-GE Projesi yürütmeyi hedeflediklerini ve bu kapsamda “Ağaç ve Orman Ürünleri” sektöründe yakın bir tarihte ikinci bir UR-GE Projesine başlanacağını belirtti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST