ÇTSO, Troya Müzesini ziyaret etti

KALEM Farkıyla...

ÇTSO, Troya Müzesini ziyaret etti

ÇTSO, Troya Müzesini ziyaret etti

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Troya Müzesini ziyaret etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Meclis Başkan Yardımcısı Hayrettin Çetinkaya, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fahrettin Ersoy ve Murat Aydoğdu, Yönetim Kurulu Sayman üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu üyeleri, Ahmet Semih Toprak, Akın Yalman, Deniz Tennioğlu, Ersin Kahraman, İlbey Berkin Karaca ve İsmail Volkan Temiz, Meclis üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette ilk olarak Kültür ve Turizm Müdür Kemal Dokuz ve Troya Müzesi Müdürü Ali Atmaca tarafından Troya Müzesi’nin kuruluş süreçleriyle ilgili bilgi verildi.

“MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT”
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 2018’i UNESCO’nun Troya’yı Dünya Mirası Listesi’ne eklemesinin 20. yılı olması dolayısıyla “Troya Yılı” ilan edildiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ÇTSO olarak bu yıdönümünü tanıtım fırsatına çevirerek projelendirdik. Projemizi Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm Kurum, Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin katılımlarıyla 2018 Troya Yılı çalışmasını Çanakkale Valiliğimiz himayelerinde başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile gerçekleştirilen lobicilik faaliyetleri sonucunda, 2018 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Troya Yılı ilan edilerek 100’ün üzerinde ülkede tanıtım çalışmaları yürütüldü.” dedi.

“BU MÜZEDE SERGİLENMESİNİ İSTİYORUZ”
İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusların, Almanya’daki eserleri bir nevi savaş tazminatı olarak Rusya’ya kaçırdığına işaret eden Başkan Semizoğlu, uluslararası hukuka ve UNESCO kararlarına göre hazinelerin çıkan topraklara ait olduğunu belirterek, “Müzenin tamamlanmasında her türlü bürokratik engelin aşılmasında büyük çaba gösteren başta Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan olmak üzere emeği geçen ve bu güzel eseri Çanakkale’mize kazandıran herkese teşekkür ederim” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST