ÇTSO’dan Sinerji Toplantıları

KALEM Farkıyla...

ÇTSO’dan Sinerji Toplantıları

ÇTSO’dan Sinerji Toplantıları

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Sinerji toplantıları kaldığı yerden devam ediyor.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, ağırlıklı olarak süt ve ürünlerinin toptan ve perakende ticaret, sütü sağılan büyük baş hayvan yetiştiriciliği, peynir lor ve çökelek imalatı ve balıkçılık, sektörlerinde faaliyet gösteren 3no’lu Meslek Grubu Üyeleri ile sektörde yaşanan gelişmeler ve sorunları görüşmek üzere ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde toplandı. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Meslek Grubu toplantısına, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, Komite Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önen, Yönetim Kurulu Sayman Üye Özgür Ekşi, Yönetim Kurulu Üyeleri, Berkin Karaca, Ersin Kahraman, Semih Toprak, Komite Başkanı Ercan Uysal, Komite ve Meclis Üyesi Ramazan Hasan Uysal, sektör temsilcileri, Cahit İleri, Ersin Karsan, Metin Ersöz, İsmail Yılmaz, Kadir Tınmaz, Sıtkı Aya, Yahya Gündüz ile Genel Sekreter Sema Sandal, Meslek Grubu Oda temsilcisi Ercan Ekim katılarak sektörde yaşanan sorun ve çözüm önerilerini gündeme getirdi.

PEYNİR ALTI SUYU ALAN FİRMALARLA GÖRÜŞÜLDÜ
Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Mandıracıların en büyük sorunu peynir altı suyu, konunun çözümü için peynir altı suyu alan firmalarla görüşüldü. Firmalar da peynir altı suyu garantisi olursa tesis kurulması konusunda destek vereceklerini söyledi. Valiliğimiz ile yakın bir tarihteyaptığımız toplantıda konuyu gündeme getirdik. Yetkililer tarafından peynir altı suyu ve süt tozu tesisi kurulması amacıyla belli sayıda firmanın bir araya gelmesi ile tesis kurulması için verilen devlet destekleri olduğu ifade edildi. Ezine Gıda İhtisas OSB’de bu tip bir tesisin mutlaka kurulmasını istiyoruz. Bu tesisin mandıracıların birlikte hareket ederek, rekabet güçlerini arttırması ve ortak ihtiyaçların giderilmesi için kümelenme modeli ile güç birliği oluşturulmasıyla yapılabileceğine inanıyoruz.Biz oda olarak bu işbirliğine öncülük etmeye hazırız” dedi.

KÜMELENME MODELİNE DESTEK
3 no’lu Meslek Komite Başkanı Ercan Uysal ise peynir altı suyu ile ilgili olarak 2 firmaya mecbur olduklarını belirtti. Uysal, açıklamasının devamında, “Bu mecburiyet bizim elimizi kolumuzu bağlıyor. Yarın bu firmalar biz peynir altı suyunu almayacağız derlerse biz işletmelerimizi kapatmak zorunda kalırız” dedi.Daha yer vererek Oda’nın öncülüğünde böyle bir çalışmanın başlatılmasının önemini vurguladı.Toplantıya katılan Meslek Grubu üyeleri, benzer konuları işaret ederek peynir altı suyu ile birlikte zeytin kara suyunun da geri dönüşüm tesisleri ile hem ekonomiye kazandırılabileceğini hem de dışarıya olan bağlılığın giderilebileceğini belirterek, kümelenme modeli ile oda öncülüğünde bir işbirliği oluşumuna her zaman koşulsuz destek verebileceklerini belirttiler.

DİREKT SATIŞ MODELLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALIYIZ
Yönetim Kurulu Üyesi ve Komite temsilcisi Mehmet Önen “Zincir marketlerin karlılığı düşüyor ve aldıkları ürünü yüzde 50’nin altında bir karla satmaları imkansız hale geliyor. Burada önemli olan marketlere ürün satmak değil, markalaşmak, butik üreticiler olmak, e-ticaret’e kendimizi hazırlamak, direkt satış modelleri üzerinde çalışmalıyız. Karlılığı arttırmak için aracı firmaları aradan çıkarmaktan başka çözüm yolumuz yok” diyerek firmaların markalaşma ile ürünlerine katma değer yaratarak karlılıklarını artırmaktan başka çare olmadığını vurguladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Semizoğlu, Oda ve Borsaişbirliğinde bir şirket kurulabileceğini ve bu şirkete her firma en fazla yüzde 10’luk paylar halinde ortak olabileceğini belirtti. İhtiyaca göre farklı kümelenme modelleri üzerinde çalışacaklarını vurgulayarak katılım sağlayarak katkı veren tüm Meslek Grubu temsilcilerine teşekkür etti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST