Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye yeni bir sıçrama dönemini gerçekleştiriyor” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye yeni bir sıçrama dönemini gerçekleştiriyor” (videolu haber)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son tabliye montaj törenine katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdiden ülkemizin sembollerinden biri haline gelen bu köprü büyük ve güçlü Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır. Yap işlet devret modeli ile inşa edilen bu köprü ile Türkiye, yeni bir sıçrama dönemini daha başarı ile gerçekleştirmiş oluyor” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü bir takım temaslarda bulunmak için Çanakkale’ye geldi. 1915 Çanakkale Köprüsünün son tabliye montaj törenine katılan Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi, “1915 Çanakkale Köprüsü ile Çanakkale Boğazı geçiş trafiği hiç bir engele takılmadan yapılacak seyahat 6 dakikaya inecek Marmara Bölgemizi çepeçevre kuşatan otoyol projemizin bu ayağınız başarı ile tamamlamak üzereyiz. Bu büyük proje ile İstanbul havalimanından yola çıkıp Avrupa yakasından devam ettiğinizde; Çatalca, Malkara 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden Savaştepe’ye oradan da İzmir’e ulaşmak mümkün olacaktır. İstanbul Havalimanından yola çıkıp, Yavuz Sultan Selim Köprüsünden Anadolu istikametine devam ettiğinizde de Osmangazi Köprüsü, Bursa Susurluk hattı ile yine Savaştepe’ye ve İzmir’e ulaşılabilecektir. Bilindiği gibi kuzey Marmara otoyolunun 398 km olarak planladığımız Kınalı-Akyazı bölümünü Nakkaş Başakşehir kesimi ilavesi ile 443 km’ye çıkarmıştık. Bu kesimin tamamını, çoğunluğunu da salgın döneminde olmak üzere hizmete açtık”
EN PRESTİJLİ BÖLÜMÜ TAMAMLADIK
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, “Artık inşasında sona geldiğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü ile bu projenin hem en zor hem en prestijli bölümlerinden birini daha tamamlamış oluyoruz. Köprümüz 18 Mart’a ithafen 318 metre olarak belirlenen yüksekliği ve cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne işaret 2023 metre uzunluğu ile anlamlı mesajlara da sahiptir. Viyadükleri ile uzunluğu 4,6 kilometreyi bulan köprünün 2019’un mayında su ile buluşturulan kule keson temelleri denize seviyesinden 45 ila 35 metre derinliğinde yer almaktadır. Şimdiden ülkemizin sembollerinden biri haline gelen bu köprü büyük ve güçlü Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır. Yatırımda, üretimde, ihracatta, istihdamda dünyanın en büyükleri arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin ihtiyacı olan ulaşım alt yapısının hayati bölümünün tamamlanması ile artık geleceğe daha da umutla bakıyoruz. Yap işlet devret modeli ile inşa edilen bu köprü ile Türkiye, yeni bir sıçrama dönemini daha başarı ile gerçekleştirmiş oluyor. Ticaret ve turizmin yanı sıra insani ilişkiler de hızlanacak, kolaylaşacak, artacaktır. Ülkemizin, bu otoyoldan ve köprüden geçerek seri bir şekilde menzillerine yol alacak işletme, yakıt ve vakit maliyetlerinden elde edeceği büyük kazancı söylemeye bile gerek duymuyorum” dedi.
ULAŞIMDAKİ YATIRIMLARIN KARŞILIĞINI ALACAĞIZ
Dünyanın, tarihinin en ciddi lojistik krizlerinden birini yaşadığı bir dönemde böyle bir projeyi hayata geçirmenin çok önemli olduğunu dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık üç kıtadaki; kara, deniz, demir, hava yollarının ülkemizden ve elbette boğazlarımızdan geçmeye başladığı bir döneme giriyoruz. Otoyollarımız bölünmüş yollarımı köprülerimiz ve tünellerimiz ile karayollarımızın standartlarımızı yükselttik. Aynı şekilde inşası süren hızlı tren hatlarımızı tamamlayarak ülkemizi sınıf atlatıyoruz sınıf atlatacağız. Enerjide teknolojide e kadar büyük mesafe kat edersek hedeflerimize o kadar hızlı ulaşabileceğimize inanıyoruz. Gece günüz demeden bu alanlara yatırım yapıyoruz. Savunma ve sağlık alanındaki yatırımların karşılığını nasıl aldıysak ulaşımdaki yatırımların karşılığını da alacağız.” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından partililer 1915 Çanakkale Köprüsü önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Biga’ya giderek 33 yatırımın yapıldığı toplu açılış törenine katıldı. Burada törenin ardından ise Troya Müzesine giderek Yahya Çavuş Belgeselinin ilk gösterimini izledi.
Simge Özden

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST