Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları: “Türkiye bu tabloyu hak etmiyor” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları: “Türkiye bu tabloyu hak etmiyor” (videolu haber)

CHP’den 2022 senesine zamlarla girmenin üzerine açıklama geldi. CHP Çanakkale İlçe Başkanı Süleyman Erte ile Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, zamları eleştirerek, erken seçim söylemini yinelediler. Erkek açıklamasında, Türkiye’nin böyle bir tabloyu hak etmediğini dile getirdi.
2022 yılına iğneden ipliğe her şeye gelen faiş zamların üzerine CHP’den açıklama gecikmedi. Konuyla ilgili düzenlenen basın açıklamasında CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, “2021 yılını, içimizdeki geleceğe dair umutla uğurladık, 2022’ye merhaba dedik. 1 Ocak 2022’de beklentimiz kötü anıları geride bırakmaktı. Ancak öyle olmadı. 1 Ocak gününe zamlarla kurulu bir tuzağa uyandık. Tuzak diyorum çünkü bu zamların enflasyona yansımaması için resmen planlı ve programlı şekilde halkın cebindeki son parasına operasyon düzenlediler.

Bunun adı bu yüzden tuzaktır, aymazlıktır, utanmazlıktır. Hem de Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları ile. Motorlu taşıtlar vergisinden, elektriğe, doğalgazdan, akaryakıta, iğneden ipliğe kadar her alana yansıyacak, zamları halkımıza yine reva gördüler. AKP diyor ya bu zam değil, fiyat güncellemesi. Peki öyle olsun; ama unutmayın sizin güncellemeniz geldi de geçti. Akşam Pazar dağıldıktan sonra hiç Pazar yerine gittiniz mi? Biz söyleyelim; yerden ve çöp bidonlarından evine yiyecek seçen anne, baba ve hatta çocukları görürsünüz. Soğuktan ölen 2 yaşındaki evladını kara toprağa veren anne, baba ne yapar, nasıl yanar bilir misiniz? 2021 yılında borcunu ödeyemediği için kaç ailenin elektriği ve doğalgazı kesildi?” ifadelerini kullandı.
“ZAM YAPMAKTAN BAŞKA YAPACAKLARI KALMADI”
Konuyla alakalı konuşma yapan CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise, “Yeni yıla umutlarla girmek isterdik ama maalesef, ağır zamlarla girdik. 83 milyon bunu hak etmiyor. Bugün Türkiye’nin ve halkın gerçek gündemi işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı. Biliyorsunuz TÜİK yine hayali bir enflasyon oranı açıkladı. Yıllık yüzde 36. Tabii TÜİK sarayın kurulu haline geldi maalesef. Söylüyoruz, halka yanlış bilgi vermek, halka yalan söylemek bir suçtur. Bu suçu işlemeye devam ediyorlar ama biz de onları takip etmeye devam edeceğiz.

Vatandaş her hafta markete gittiğinde, pazara gittiğinde gerçek enflasyonu yaşıyor. ENAG biliyorsunuz, Bağımsız İktisatçılar Grubu, o da yıllık bir enflasyon açıkladı bugün; yüzde 82. Türkiye, bu kadar basiretsiz bir yönetimi hak etmiyor. Bugün bu memlekette yatağa aç giren çocuklar varken, milyonlarca işsiz varken, derin bir yoksullukla toplum karşı karşıyayken, devletin kurumları gerçekleri halktan gizleyemezler. Türkiye böyle bir tabloyu hak etmiyor. Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak ve Türkiye rahat bir nefes alacak. Hızla bir reform sürecine gireceğiz. Öncelikle demokrasiyi tesis edeceğiz. İkinci ayak tabii ki üretim. Üreten bir Türkiye’yi hızla yaratacağız. Üniversitelerimizde bilgi üretecek. Çünkü bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmiyorsa, o ülke katma değeri yüksek ürün üretemez. Üçüncü ayağımız güçlü sosyal devlet olacak. İnsan onurunu koruyacağız ve yücelteceğiz. Bunun en temel direği de aile destekleri sigortası olacak. Dördüncü ayakta sürdürülebilirliktir. Biz yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Bugün zam yapmaktan başka yapabilecek hiçbir şeyi kalmayan bir saray iktidarı varsa eğer, hükümet, bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi istifa etmelidir. Biz derhal seçim diyoruz, bunu vatandaş için istiyoruz.” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST