“Dar ve sabit gelirlinin yoksulluğu giderek artıyor”

KALEM Farkıyla...

“Dar ve sabit gelirlinin yoksulluğu giderek artıyor”

“Dar ve sabit gelirlinin yoksulluğu giderek artıyor”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, Kamu-Ar Biriminin hazırladığı Haziran Ayı Halkın Enflasyonu Raporuna dair açıklamalarda bulundu. Gel, açıklamasında “Kontrol edilemeyen enflasyon, dar ve sabit gelirlilerin yoksulluğunu giderek arttırıyor” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı Arda Gel, açıklamasında şöyle dedi: “Kontrol edilemeyen enflasyon, dar ve sabit gelirlilerin yoksulluğunu giderek arttırıyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı haziranda 3 bin 468 lira olurken, gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 848 liraya yoksulluk sınırı da 11 bin 925 liraya çıktı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Haziran 2021 sonuçları açıklandı.”

“Açlık sınırı haziranda bir önceki aya göre 4 lira azalırken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 93 lira ve yoksulluk sınırı da 62 lira arttı. Bu yılın ilk yarısında ise açlık sınırı 322 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 443 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da ocak-haziran döneminde toplam 738 liralık artışla 11 bin 925 lira oldu.”

“Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para haziranda 3 bin 468 lira olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise haziranda 11 bin 925 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk altı aylık döneminde 738 liralık artış yaşandı. Yıllık artış ise 1.581 lira oldu.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST