”Değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız”

KALEM Farkıyla...

”Değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız”

”Değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Teknoloji Buluşmaları fuarında konuşan E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, “Günümüzde kullandığımız araçlar değişti ama amaçlar değişmedi. Ticaret yaparken de kullandığımız araçlar değişti ama para kazanmak ve istihdam yaratmak amacı değişmedi. Amaçlar halen daha geçerliliğini koruyor ama değişen dünyaya ayak uydurmak mecburiyetindeyiz. Değişime ayak uydurursak gelişmeyi gerçekleştirebiliriz” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde dün Türkiye Teknoloji Buluşmaları gerçekleşti. Düzenlenen buluşmada e-ticaret, e-ihracat, dijital dönüşüm konuları konuşuldu. Eski geleneklere artık bağlı kalınmadığı onun yerine teknolojinin ön plana çıktığının vurgulandığı buluşmada, teknoloji ve ticaret arasındaki etkileşim ve ne denli önemli olduğu konuşuldu. Türkiye Teknoloji Buluşmalarının moderatörlüğünü Metin Uca yaptı. Fuara; Vali Orhan Tavlı, TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir, Vodafone KOBİ Satış Bölüm Direktörü Yusuf Aysal, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı katıldı.

GOOGLE AMCAMIZ VAR
TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Ben 10-15 yıldır artık evlerde ansiklopedi görmüyorum. Bizim evimizde var gidince görüyorum, üzerinde halen daha danteli duruyor. Ansiklopedi kullanmaktan aslında hala vazgeçmedik ama artık Google amcamız var. Binlerce ansiklopedi artık Google içinde bulunuyor. Bilgiye ulaşma şeklimizde değişiklikler yaşandı. Günümüzde kullandığımız araçlar değişti ama amaçlar değişmedi. Ticaret yaparken de kullandığımız araçlar değişti ama para kazanmak ve istihdam yaratmak amacı değişmedi. Amaçlar halen daha geçerliliğini koruyor ama değişen dünyaya ayak uydurmak mecburiyetindeyiz. Değişime ayak uydurursak gelişmeyi gerçekleştirebiliriz.”

MÜŞTERİLER VE TEKNOLOJİ DEĞİŞİYOR
Vodafone KOBİ Satış Bölüm Direktörü Yusuf Aysal ise “Müşteriler ve teknoloji artık değişmeye başladı ve teknoloji ve data kavramları gelişmeye devam ediyor. İşe artık bu şekilde bakmak gerekiyor. Dünyanın en büyük firması Apple’ı geçti ve bu firma Amazon. Amazon bütün ticari işlerini online olarak yapıyor ve bu firmanın tek bir mağazası bulunmuyor. İş yapış şekillerinde teknoloji kullanarak rekabete ayak uydurmak çok önemli hale gelmiştir. Bu değişiklikleri KOBİ’lerin takip etmesi gereklidir” dedi.

İYİ İSTATİSTİKLERİMİZ VAR
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, “Hep birlikte teknolojiyi iyi kullanırsak, işlerimiz için verimli kullanırsak bizler için menfaatler sağlayacaktır. Facebook ve instagram uygulamalarında iyi istatistiklerimiz var. İnternet alanında iş üretmiyoruz” dedi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE
ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ise “2023 hedeflerine katkıda bulunmak için çalışmalar üretiyoruz. Odalarımızın girişimleri ile başlayan Ezine Gıda OSB, Valimiz ve vekilimiz Bülent Turan’ın destekleri ile gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Devrim niteliğinde olan dijital dönüşümün anlaşılabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. E-Ticaret’ten habersiz değişmeleri gerçekleştiremezsek yok olmaya mahkum oluruz. Ticarette kazanmak istiyorsak oyunu kuralına göre oynamalıyız” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST