Denetimler Ziraat Mühendisleri Odasına verilmeli

KALEM Farkıyla...

Denetimler Ziraat Mühendisleri Odasına verilmeli

Denetimler Ziraat Mühendisleri Odasına verilmeli

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş yerel tohumların sertifikalandırılma zorunluluğunun uzun ve maliyetli bir süreç olacağı için tohum takas şenliklerinin önüne geçeceğini belirtti. Savaş, “Bu durum ne çok sıkılmalı ne de tamamen başıboş bırakılmalı. Tohum takas şenliklerinin sertifikalandırılması yerine Ziraat Mühendisleri Odasının denetimine verilmeli” dedi.

Resmi İlan’da yer alan Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bundan böyle yerel çeşit tohumlukların çoğaltımı ve ticareti, Yerel Çeşit Kayıt Listesine kaydı ile mümkün olabilecek. Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş sertifikalandırma durumunun tohum takas şenliklerinin önüne geçeceğini belirterek şunları söyledi, “Bu konu sürekli eleştiriliyordu. Örneği buğday ekimi yapacağım komşumdan ekim için satın almak istiyorum’ deniliyordu. O zaman şikayet konusu vs. olduğunda sıkıntı yaratıyor. Bu eleştiriliyordu. Bunu düzenlemek için böyle bir karar almışlar ama çözmüyor yine de. Yerel çeşitlerin de sertifikalandırılmasını ön görüyor. Eskiden biraz daha kolaydı. Yerel çeşit ekmek istiyorsan gidiyordun yerel çeşit satan birisinden tohum olarak alabiliyordun bunu. Şimdi ise sertifikalandırılması isteniyor. Bu işlerin ne tamamen başıboş bırakılması gerekiyor, ne de bu derece sıkılması gerekiyor. Her ikisinin de sıkıntıları. Çok sıktığınızda bu, yerel tohumların ortadan kalkmasına neden olacaktır. Öbür türlü de tohumların birbirine karışması çeşitli yerlere ekimleri yapıldığında hastalıkların bulaşması olabilir. Bunların serbest bırakılması, tohum takas şenliklerinin ya da tohum şenliklerinin sertifikalandırılması yerine Ziraat Mühendisleri denetiminde yapılması kaydı konulması gerekiyor. Sertifikalandırma süreci oldukça hem maliyetli hem de zor. Bu işi kolay kolay kimse yapmaz. Sertifikalandıran da dışarıdan zaten sertifikalı alıyor. Kendi üretim yapıyor burada. Sadece ruhsatlandırılıyor. Aynı şeyi yerel bir tohumda yapmak isterseniz sertifikalandırma işini en başından başlatmanız gerekiyor. Bu süreç hem zahmetli, hem uzun, hem de maliyetli olacaktır. Bu da takasla ilgili sıkıntıları ortaya çıkaracaktır” dedi.

DEVAMLILIĞI SAĞLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR
İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Atalık ise duruma tepki göstererek geçtiğimiz gün şu açıklamaları yapmıştı, “Yönetmelik kapsamında sunulan hizmetler ile onaylanan ve düzenlenen belgeler ücrete tabi olacak. Çiftçilerin yoğun emek harcayarak geliştirmiş oldukları yerel çeşitlerin kaybolmasını önlemek ve tarımını tekrar yaygınlaştırmak üzere sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen “Yerel Tohum Takas Şenlikleri” kapsamında ücretsiz olarak dağıtılan tohumlukların çoğaltılmasının bu yönetmelik hükümleri dışında olduğuna dair hiçbir hüküm yer almamaktadır.Tarım politikası, üretmek yerine ithalat odaklı kurgulanan, çiftçisinin hızla tarım alanlarını ekmekten vazgeçerek kentlere göç ettiği, hayvanı ve onun yiyeceği yemi dahi ithalat yoluyla karşılayan bir ülkede gerek çiftçilerin gerekse gönüllülük temelinde çalışan sivil toplum örgütlerinin bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde yerel çeşitlerin devamlılığını sağlayabilmeleri mümkün değildir.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST