Deprem simülasyon TIR’ı Çanakkale’de

KALEM Farkıyla...

Deprem simülasyon TIR’ı Çanakkale’de

AFAD tarafından Afetlere Hazırlık Yılı ilan edilmesinin ardından deprem simülasyon TIR’ı Çanakkale’ye geldi.

AFAD tarafından Afetlere Hazırlık Yılı kapsamında deprem simülasyon TIR’ı İskele Meydanı’na geldi. 25 Ekim Cuma gününe kadar duracak simülasyon TIR’ı afetlere karşı halkı bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak amacı taşıyor.

Saat 09.00 ile 18.00 arasında ziyaret edilebilecek simülasyonda vatandaşların yanı sıra dün ÇOMÜ Acil Yardım Afet Yönetimi öğrencileri de ziyaret etti. AFAD Eğitmeni Alper Demir öğrencilere deprem ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Deprem ile ilgili tecrübelerini anlatan Demir 99 depremini yaşadığını belirterek, “99 depreminde çok doktor çıkartamadık maalesef. Çünkü ayaklarına iskarpin ayakkabıları vardı. Enkaza çıksa kendini yaralayacak, üzerindeki kıyafet uygun değil. Biz enkaza girerken uzun kollu kıyafetlerle gireriz. Kıyafetlerimizin boğazları sıkıdır, ayakları sıkıyor. Çünkü enkaza girdiğim zaman tozun içinde çalışıyorsun. Belki 3 gün 5 gün duş yapmadan çalışacaksın. Toz gözeneklerini tıkarsa sende rahatsızlanırsın. Kaşınmaya başlarsın, terlemeye başlarsın o yüzden kapalı kıyafetlerle girersin. Ulusal Medikal UMKE’yi bu yüzden istedik. Sizlerin de birçoğu UMKE’de işe başlıyor. Onlar enkaza bizimle çıkıyor, olay yerine bizimle geliyorlar. Biz kurtarıyoruz onlar müdahaleyi yapıyorlar. Çok rahat oluyor” ifadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST