Deprem uzmanlarından yeni uyarılar!

KALEM Farkıyla...

Deprem uzmanlarından yeni uyarılar!

Deprem uzmanlarından yeni uyarılar!

Marmara Denizi’nde üst üste meydana gelen depremler sonrasında, uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu. Perinçek, ”Bölgedeki faylar üzerinde biriken enerji tali faylar ile boşaltıyor” derken; Yakut, ”2020 yılında 6 ya da üzerinde bir deprem doğu bölgelerimizden gelirse şaşırmam” uyarısını yaptı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji bölümünden emekli olan Profesör Doktor Doğan Perinçek, Marmara Denizi üzerindeki Silivri ve Güzelköy açıklarında olan depremlerin enerjilerini giderek azalttığını söyleyerek; ”Dün Marmara Denizini batısında Güzelköy açıklarında ve doğuda Silivri açıklarında iki deprem yaşadık. Bu depremlerin takip eden artçılar açısından çok farklı olduğunu gözlemledik. Güzelköy depremini bir saatte 15 artçı takip etti ve ilk 4 saatte 50 deprem oldu. Silivri açıklarında ise ana deprem endişe ile izledik. Bir saat sonra ilk artçı olunca, endişemiz kısmen azaldı. Silivri depreminin en ilginç yanı, artçılar arasındaki zaman aralığının uzun olmasıydı. 16 saat içinde uzun zaman aralıklarıyla sadece 8 artçı deprem yaşadık. Söz konusu iki depremin odak noktalarının genel doğrultusu ana faya açılı geliyor. Her iki deprem için genel doğrultu Kuzeydoğudan Güneybatıya uzanıyor. Bu doğrultu dizilimini; dikkatleri çeken çok önemli bir özellik olarak görüyorum. Bölgedeki faylar üzerinde biriken enerji tali faylar ile boşaltıyor. İki depremin etkileşim içinde olduğunu ilkinin diğerini tetiklediğini düşünüyorum. Benzer tali fay depremleri önümüzdeki saatlerde farklı bir alanda tekrarlanabilir” dedi.

YENİ DEPREM UYARISI YAPTI
Öte yandan yerel ve ulusal depremler konusunda önemli tahminleri bulunan Ahmet Yakut, Doğu bölgesinde deprem yaşanacağını iddia ederek, “2020 yılı hem dünya hem de ülkemiz için önemli bir yıl olarak depremsellik açısından belki tarihe geçecek. Bence Batı’dan ziyade özellikle Doğu’ya bakmak lazım. 2020 yılında 6 ya da üzerinde bir deprem Doğu bölgelerimizden gelirse şaşırmam” açıklamasında bulundu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST