Dev ‘Göz Kırpan Kız’ geliyor “Göz kırpan mutlu kadınlar dünyayı değiştirecek”

KALEM Farkıyla...

Dev ‘Göz Kırpan Kız’ geliyor “Göz kırpan mutlu kadınlar   dünyayı değiştirecek”

Dev ‘Göz Kırpan Kız’ geliyor “Göz kırpan mutlu kadınlar dünyayı değiştirecek”

Bozcaada ‘da yer alan ancak geçtiğimiz yıl silinen Göz Kırpan Kız isimli duvar resminin yaratıcısı Ressam Cemil Onay bin adet göz kırpan kadının fotoğraflarından dev bir Göz Kırpan Kız ortaya çıkarmak için çalışmalarına başladı. Eser seneye ekim ayında Paris veya Barcelona’da sergilenecek. Onay yaptığı açıklamada, “Şu an yapacağım proje ile göz kırpan mutlu kadınlar dünyayı değiştirecek” ifadelerini kullandı.
Göz Kırpan Kız isimli duvar resminin yaratıcısı Ressam Cemil Onay geçtiğimiz yıl resmi duvardan silmişti. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu olay sonrası Onay, yeni bir dev Göz Kırpan Kız projesine başladığını belirtti. Bin adet göz kırpan kadının fotoğrafını birleştirerek yeni bir Göz Kırpan Kız ortaya çıkarak olan Onay, yaptığı resmi gelecek yıl Paris’te ya da Barcelona’da sergileyeceğini söyledi.
GÖZ KIRPAN KIZ’I SİLMEDİM, PALYAÇOYU SİLDİM
Projesi ile ilgili detayları anlatan Onay, Göz Kırpan Kız isimli duvar resmin silinmesi ile ilgili hikâyenin yanlış olduğunu belirterek, “Göz Kırpan Kızın Hikâyesini insanlar çok yanlış anlatıyor. Göz Kırpan Kız’a ben pandemi başında maske taktım. Birden çağdaş fresco dediğimiz anlamdaki resim afişe bir resim olup sosyal bir mesaj verdi. Daha sonra Bozcaada turizminin gittiği yolu eleştirmek amacıyla onu palyaçoya çevirdim. Buradaki sürdürülemeyen turizmi vs. anlatıyordu. Daha sonra da sildim. Herkes, ‘Göz Kırpan Kız’ı sildi’ dedi. Aslında ben palyaçoyu sildim. Gerçek silme sebebim şuydu; kadınların, hayvanların ‘malsıması’ öyle bir tabir koydum. Eşyalaştırılmasını ve sahiplendirilmesini doğru bulmuyorum ve şiddetin temelinin de bu olduğunu düşünüyorum. Ben de dedim ki, “Esas mal Göz Kırpan Kız’dır. Ben de onu siliyorum. Çantaya, tişörte vs. basacağım. İyi ki sildim. Kavramsal sanata dönüştü. Muraldan afişe, grafitiye ve daha sonra kavramsal sanata dönüştü. Şu anda dev bir gözlük koydum, sanatı görün anlamında”
YALNIZCA GÖZLERİ YER ALACAK
Projesi ile ilgili detayları aktaran Onay, “Şu an yapacağım proje ile göz kırpan mutlu kadınlar dünyayı değiştirecek. Bunun için de bin tane fotoğraf biriktiriyorum. Arkadaşlarım, gönüllüler bana fotoğraflarını gönderiyorlar. Bu sadece Çanakkale çapında değil, dünya çapında da olmaya başlayacak belki. Ben bunu çıktı alıp göz kırpma efekti 2.10’a 90 bir resim yapacağım. Bu resmi Paris’te bir yıl sonraki ekim ayında sergileyeceğim. Daha sonra da NFT diye bir sistem var, orada sergileyeceğim. Dünyayı kadınlar yetiştiriyor, erkekleri de kadınlar yetiştiriyor. Onlara; Türkçe, Fransızca ve Almanca değineceğim. Dijital olarak da yansıtacağım. Bana gönderilen fotoğrafları bir dosya yaptım, biriktiriyorum. Sonra onları indireceğim ve kolaj yapacağım. 1 yıldır biriktiriyorum, şimdi hızlandırdım. Şu ana kadar 200 tane fotoğraf var elimde. Önce Türk kadınlarının olmasını istiyorum, sonra belki bir tane daha yaparız. Kadınlarımızın sadece göz kırpmaları yeterli. Yalnızca gözleri yer alacak. Biçimlendirmek istemiyorum, çünkü göz kırpan kızı kıvırcık saçlı kadınlar sahiplenmişti. Kanvas şeklinde yapacağım, rulo şeklinde yanımda götürüp Paris’te ya da Barcelona da olabilir orada sergileyeceğim. Bozcaada’ya kırgınlığım var orada olmaz da Çanakkale’de yaparım” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST