“Devletin çivisi çıkmış durumda!” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

“Devletin çivisi çıkmış durumda!” (videolu haber)

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erkek, açıklamasında “Eğer Anayasa Mahkemesi kararları uygulanmıyorsa, eğer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uygulanmıyorsa devletin çivisi çıkmış demektir. Meclis, yargı organları, herkes üzerine düşeni yapmalı. Asıl beka sorunu budur” dedi.


CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erkek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında otoriter bir rejim inşa edildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adında bir sistem dünyada da literatürde de yok. Bu sistem literatürde nasıl geçiyor? Doğrusu monokrasi, tek adam rejimi… Bu, bugün Türkiye’nin yaşadığı ve sorunlarının ağırlaşmasına sebep olan sistemdir. Bu sistemle 2020 yılında da adaletsizlikleri büyüten bir saray rejimi ile karşı karşıyayız.”

“YARGI İKTİDAR TARAFINDA ELE GEÇİRİLDİ”
“Türkiye’nin bu yaşadığı dönem adaletsizlikleri haksızlıkları hukuksuzlukları büyüten saray rejimi olarak tarihte yerini alacak. Çünkü yasama yürütme yargı yetkileri bir kişide toplandı. Olması gereken, yasama, yürütme yargı yetkilerinin farklı organlarda olması. Ama yaşanan tam tersi, özellikle yargı yani adaleti tecelli ettirmekle görevli olan yargı iktidar tarafından ele geçirildi.”

“ASIL BEKA SORUNU BUDUR”
“Baskılar öylesine arttı ki, mesela Enis Berberoğlu milletvekilimiz, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bugün Mecliste yok. Bu devletin çivisi çıkmış durumda. Eğer Anayasa Mahkemesi kararları uygulanmıyorsa, eğer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uygulanmıyorsa devletin çivisi çıkmış demektir. Meclis, yargı organları, herkes üzerine düşeni yapmalı. Asıl beka sorunu budur. Devletin temeli adalettir. Adaleti çürütürseniz asıl beka sorunuyla milleti karşı karşıya bırakırsınız. Tabii yargı temel görevi olan adaleti tecelli ettirmeyince demokratik bir devlet de olamazsın.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST