Doğalgaz faturalarını yarı yarıya indirecek buluş

KALEM Farkıyla...

Doğalgaz faturalarını yarı yarıya indirecek buluş

Doğalgaz faturalarını yarı yarıya indirecek buluş

Emekli asker Erdoğan Yılmaz doğalgaz faturalarını yarı yarıya düşürecek bir icat yaptı. İsmini ‘Yakıt Tasarruf Cihazı’ koyan Yılmaz, arabasında da tasarruf sağladığını belirtti.
Erdoğan Yılmaz ‘Yakıt Tasarruf Cihazı’ isimli bir icat yaparak doğalgaz faturalarını yarı yarıya düşürdü. Kendi evinde yaklaşık 3 aydır bu cihazı kullandığını belirten Yılmaz cihazın çalışma prensibinin gazın genleşerek oksijen ile daha azla karışmasına bağlı olduğunu söyledi.

BU PROJELERE İLGİM VAR

Erdoğan Yılmaz cihazı buluş sürecini şöyle anlattı, “İcadımın üzerinde yaklaşık 2 yıldır çalışıyordum, fakat evde test etmeye ocak ayında başladım. Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır, piyasada yakıt tasarruf cihazı adı altında bir sürü ürün sunuldu. Zaman içerisinde hepsi gözden kayboldu. Benim de bu projelere zaten ilgim var. Ben de denemek istedim. Deneme yanılma yöntemi ile bu sona ulaştım”

GAZ OKSİJEN İLE DAHA FAZLA KARIŞIYOR

Cihazın çalışma prensibi hakkında konuşan Yılmaz, “Cihazın çalışma prensibi şöyle; gazın genleşerek oksijen ile daha fazla karışmasına etken sağlıyor. Örneği bir kilo ağırlığında bir odun parçası düşünün, bir de bir kilo kağıt parçası düşünün. Kağıt parçası mı daha kolay yanar o bir kiloluk odun mu? Haliyle kağıt parçası daha çabuk tutuşur. Sonuçta gaz da bu şekilde. Biz daha aktif bir şekilde yanmasını sağlıyoruz, bu sayede daha fazla enerji açığa çıktığı için özellikle kombilerde gazın sıkılmasını ve az kullanılmasını sağlıyor” dedi.

DOĞALGAZA YÜZDE 60’IN ÜZERİNDE ZAM GELDİ
Cihazı aracında da kullandığını belirten Erdoğan Yılmaz burada da yüzde 30 civarında tasarruf sağladığını söyledi. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti, “İnternetten araştırdığım kadarıyla 2019’dan günümüze kadar doğalgaza yüzde 60’ın üzerinde zam gelmiş. Ona rağmen geçen seneki doğalgaz faturalarım ile bu zamankini kıyaslarsanız, yüzde 50’nin de üzerinde tasarruf yaptığını görüyoruz. Tahmini olarak böyle bir oran söyleyebilirim”

ÇAMARŞIR MAKİNEMİN SOĞUK SU GİRİŞİNİ İPTAL ETTİM

Evindeki çamaşır makinesinin soğuk su girişini de iptal ettiğini söyleyen Yılmaz, “Evimdeki makine 8 kiloluk. Neredeyse her gün kullanılıyor. Elektrik kullanımı da fazla oluyor. 8 kiloluk makinenin soğuk suyu alıp ısıtması sarfiyat… Ben de bunu düşünerek soğuk su tesisatını iptal ettim. Çamaşır makinesi kombiden aldığı sıcak suyla çamaşırları yıkıyor. Hatta durulama esnasında soğuk su bulamadığı için makine yine de kombiden aldığı sıcak su ile durulamasını yapıyor” ifadelerini kullandı.
ŞU AN BİR CEVAP GELMEDİ
Tanıtmak için bir başvurunuz oldu mu?
Oldu. Daha önce de projelerimi CİMER vasıtası ile devlet yetkililerine sunmuştum. Doküman istemişlerdi. Verilen adreslere gönderdim, ama bana olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapmadılar. Böyle acı tecrübelerim de oldu. 25 Mart’ta bu cihaz ile ilgili CİMER’e yazı yazdım fakat şöyle dedim, ‘Ya siz beni oraya davet edin ben orada arz edeyim. Ya da siz buyurun Çanakkale’ye gelin’ şeklinde. Herhangi bir evrak ve portatif göndermeyeceğimi söyledim. Şu an bir cevap gelmedi.
ENFLASYONA DAHİ OLUMLU ETKİSİ OLACAKTIR

Yakıt tasarruf cihazı başka nerelerde kullanılır?
Boğaz’da bazen görmüşsünüzdür, havanın rüzgarlı olmadığı zamanlarda egzoz dumanını. Mazotta denemedim fakat egzoz emisyon oranını azalttığını bildiğim için büyük tonajlı gemilerin makine dairelerinde ve motorlarında faydalı olacağı inancındayım. Doğalgazın kullanıldığı her alanda bu cihaz kullanılabilir. Büyük çaplı fabrikalarda, büyük otellerde, büyük sitelerde kullanılabilir. Hem doğaya verdiğimiz zararı en düşük seviyeye getiririz hem de yakıt tasarrufu sağlarız. Ülkemizde elektrik enerjisinin yüzde 22’si doğalgaz çevrim santrallerinden sağlanıyor. Bu santrallerde kullanılarak sayıları artırılabilir. Kömür ile çalışan ve havayı kirleten termik santrallerin kullanımına ihtiyaç kalmaz. Elektrik üretiminin yüzde 50 daha ucuz sağlanması ile sanayi kuruluşlarının üretim maliyetleri düşerek, yıllık enflasyona dahi olumlu etkisi olacaktır.

Arıza yaptı mı cihazınız şimdiye kadar?
Cihazın arıza yapacak hiçbir yanı yok. Sadece kırılgan bir yapıya sahip. Montaj esnasında dikkat edilmezse kırılabilir. Kombinin dışına takılan bir şey.

Cihaz kombiye takılmadan önce gelen faturalar

Cihaz kombiye takıldıktan sonra gelen fatura

Yakıt Tasarruf Cihazı kombiye takılı iken

Erdoğan Yılmaz evinin kuzey cepheli olduğunu ve sert poyrazın etkisinde olduğunu söyledi.

Erdoğan Yılmaz

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST