“Dünya yalnızca insanlara ait değil”

KALEM Farkıyla...

“Dünya yalnızca insanlara ait değil”

“Dünya yalnızca insanlara ait değil”

Çanakkale Belediyesi, “Sokak Hayvanlarının Yanınızdayız” başlığıyla Youtube kanalında bir video paylaştı. Videoda konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, sokak hayvanlarına sağduyulu davranılması gerektiğini söyleyerek, “Dünya yalnızca insanlara ait değil” dedi.
Çanakkale Belediyesi, geçtiğimiz gün Youtube kanalından “Sokak Hayvanlarının Yanındayız” isimli bir video yayınladı. Videoda konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, “Çanakkale Belediyesi olarak kentimizi sokak hayvanlarıyla birlikte paylaşıyoruz. Bu bilinçteyiz. Dünya yalnızca insanlara ait değil. Dolayısıyla bu kent ve kırsal sokak hayvanlarıyla birlikte ortak paydaşımız. Bu bilinçle sokak hayvanlarımızın sağlığına çok önem veriyoruz. Beslenmelerine önem veriyoruz. Belirli besleme noktaları oluşturarak hayvanlarımızın beslenmelerini sağlıyoruz. Koyduğumuz kulübelerle hayvanlarımızın özellikle soğuktan ve kışın olumsuz havalardan az etkilenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bunun dışında veteriner hekimler aracılığıyla sokak hayvanlarını kısırlaştırıyoruz. Bu bağlamda, bu yıl 217 köpek ve 746 kediyi kısırlaştırarak, aldığımız ortama, kendi yaşam alanlarına tekrar sağlıklı olarak geri bıraktık. Sahiplendirmeyi özendiriyoruz. Gerek kendi belediye sistemimizden, gerekse görsel basın araçlarını kullanarak, bunların sahiplendirilmelerini teşvik etmeye çalışıyoruz. Yine bu yıl, 171 köpek, 49 sokak kedisini sahiplendirerek yeni yuvalarına kavuşturduk. Bazı insanlar, sayıları az olmakla birlikte, sokak hayvanlarından olumsuz etkileniyorlar. Lütfen bu konuda duyarlı olsunlar. Bu kentin ve dünyanın yalnızca kendilerine ait olmadığını düşünsünler ve canlılarımıza, can dostlarımıza önem versinler. Bunların gerek beslenmeleri gerek sağlığıyla ilgilensinler. Sağlıklarıyla ilgili bir sorun görmeleri halinde de Çanakkale Belediyesi’nin 444 17 17 numaralı ihbar hattına bildirsinler. Ekiplerimiz derhal gelerek buradaki can dostlarımıza müdahale edeceklerdir.” İfadelerini kullandı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST