Durum vahim! “Bir gün bile gecikmememiz gerekiyor” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Durum vahim! “Bir gün bile gecikmememiz gerekiyor” (videolu haber)

Durum vahim! “Bir gün bile gecikmememiz gerekiyor” (videolu haber)

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Marmara Belediyeler Birliği toplantısı sonrası müsilaj sorunu ile ilgili 22 maddelik koruma eylem planını açıkladı. Başkan Gökhan müsilaj sorununun en erken 5 yıl içerisinde bitebileceğini belirterek, “Müdahale için bir gün bile gecikmememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geçtiğimiz hafta Çevre Bakanlığı nezdinde gerçekleştirilen Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Müsilaj (deniz salyası) konusunun ele alındığı toplantı sonrası Başkan Gökhan Marmara Denizi Koruma Eylem Planını da açıkladı. Gökhan açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Marmara Denizi’ndeki ve boğazlardaki müsilaj sorununun çözümüne yönelik adımlar atılmakta. Bunun önce Çanakkale’de Onsekiz Mart Üniversitemizin ve Ankara’da Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün katıldığı toplantı yapıldı. Orada konular teknik olarak nedir? Neden oluşuyor? N’için müsilaj oldu? Bunlar tartışıldı. Üç temel nokta var. Bir, kirlilik. Tabii bu kirlilik bu sene oluşmadı. Yıllardır olan bir süreç. Bunu tetikleyen unsurların ikincisi de deniz suyu sıcaklığının özellikle Akdeniz’den gelen suların 2,5 derece yüksek olmuş olması. Denizlerdeki durağanlığın artmış olması, bütün bunlar teknik olarak gözüyoruz. Hepsi müsilajın çoğalmasını, oluşmasını, bu derece çevre felaketine yakın bir hale gelmesine sebep oluyor. Sayın Bakan’a da söyledim, şehrin içinden geçen derenin de içine üç tane köyün arıtmasının foseptiği akıyor. O da denize gidiyor. Sarıçay’da üç tane köyün foseptiği var. Ayrıca bütün yerleşimlerin, köylerin arıtılmadan dereler vasıtasıyla denize gidiyor. Sadece Çanakkale değil. Onun için burada çok detaylı ve planlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik. Sayın Bakan da ilgiyle izledi. Marmara Belediyeler Birliği çok önemli bir birliktir. Çanakkale Belediyesi Marmara Belediyeler Birliğinin kurucu üyesidir.”

BU ULUSLARARASI BİR SORUNDUR
Başkan Gökhan açıklamasının devamında, “Bu uluslararası bir sorun olarak da algılanıyor. Sonuç itibari ile bu bir çevre sorunu. Bu sorun Adriyatik Denizi’nde de var. Eğer yeterli tedbir alınmazsa nerelere kadar varacağı, Akdeniz’e sıçrayıp sıçramayacağı bilinmiyor. Bu Marmara Bölgesi sorunu değil, yarın bir gün Karadeniz’e sıçrama durumu var. Bu sene hamsi avlanmasında sıkıntı yaşanıyor. Bütün bunlar balıkçı ağlarının dolması, balıkların yeteri kadar ürememesi de bunun nedeni. Küçük balıklar bu planktonları yiyor. Yani bir ekosistem özetle. Ekosistem bozuldu” dedi.

BİR GÜN BİLE GECİKMEMEMİZ GEREKEN BİR NOKTADAYIZ
Çanakkale’nin şu an müsilajın en temiz noktasında olduğunu belirten Gökhan, “Şimdilik en temiz noktasındayız diyelim. Alınacak tedbirlerle bu dertten kurtulmak için çaba göstereceğiz. Bir yandan Covid ile uğraşırken şimdi de bununla uğraşma noktasına geldik. Bu haliyle de ‘Dünya giderek kötüleşiyor mu?’diye de insan kendi kendine sormuyor değil. Bir gün bile gecikmememiz gereken bir noktadayız. Peki ne kadar bir zaman diliminde bundan kurtulacağız? Yarın başlarsak, bugün başlarsak en erken 5 yıl içerisinde bu işin çözümüne yol alırız. Bunlar yatırım istiyor. Ciddi yatırımlar var. Artık doğa kendini ortaya çıkarttı ve bu konuda en büyük alarmı vermiş oldu” ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI ETKİLEYECEK Mİ?
Mavi bayraklı plajların, bu süreçte mavi bayraklarının indirilip indirilmeyeceği konusunda da konuşan Başkan Gökhan, “Mavi bayrak konusunda henüz gelmediler. Daha vakit de var. Yoğun olan yerlerde alınan yerler var. Bizim inşallah olmaz. Olmaması için yoğunluğun gitmesi gerek. Görüntü kötü oluyor. İnsanlar denize girsek mi girmesek mi diye düşünüyor” ifadelerini kullandı.

MARMARA DENİZİ KORUMA EYLEM PLANI
Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı ise 22 maddeden oluşuyor. Maddeler şu şekilde;
Marmara bölgesinde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK’lardan müteşekkil Koordinasyon Kurulu; Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu oluşturulacak. Koordinasyon Kurulu önümüzdeki hafta itibariyle oluşturulacak. Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı üç ay içerisinde hazırlanarak çalışmalar bu plan çerçevesinde yürütülecek. Marmara Denizi’nin tamamını koruma alanı olarak belirleme çalışmaları başlatılacak. Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren, 7/24 esasıyla, Marmara Denizi’ndeki müsilajın bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacak. Bölgede bulunan mevcut atık su arıtma tesislerinin tamamı ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Atık suların ileri biyolojik arıtım yapılmaksızın Marmara Denizi’ne deşarjını engelleyici hedefler doğrultusunda çalışmalar yürütülecek. Marmara Denizi’ne deşarj yapan atık su arıtma tesislerinin deşarj standartları 3 ay içerisinde güncellenerek hayata geçirilecek. Arıtılmış atık suların mümkün olan her yerde yeniden kullanımı artırılacak, desteklenecek. Temiz üretim teknikleri uygulanacak. Atık su arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen OSB’lerin rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacak. Atık su arıtma tesislerinin yapımı ve işletilmesini çok daha kolay hale getirmek için kamu-özel sektör işbirliği modelleri hayata geçirilecek. Marmara Denizi’ne gemilerin atık sularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik üç ay içerisinde düzenleme yapılacak. Tersanelerde temiz üretim teknikleri yaygınlaştırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde; alıcı ortama deşarj yapan atık su arıtma tesislerinin tamamı 7/24 online izlenecek. Marmara Denizi’ndeki 91 izleme noktası 150’ye çıkarılacak. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Planı ve Deniz Çöpleri Eylem Planı üç ay içerisinde hazırlanarak uygulamaya konulacak. İyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile basınçlı ve damlama sulama sistemleri yaygınlaştırılacak. Zeytin karasuyu ve peynir altısuyu kaynaklı kirliliğin önlenmesi için, atık su azaltımını gerçekleştirecek teknolojik dönüşümler sağlanacak. Fosfor ve yüzey aktif madde içeren temizlik malzemelerinin kullanımı aşamalı olarak azaltılacak. Marmara Denizi’ndeki tüm hayalet ağlar 1 yıl içerisinde temizlenecek. Balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılması sağlanacak, koruma alanları geliştirilecek. Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara ekonomik destek sağlanacak. Deniz kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla çalışmalar yapılarak, kamuoyunun bilgilendirecek bir platform oluşturulacak. Soğutma suları ve termal tesislerden oluşan sıcak suların Marmara Denizine etkilerinin azaltılmasına yönelik tedbirler alınacak.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST