Ejder güven tazeledi (VİDEO)

KALEM Farkıyla...

Ejder güven tazeledi (VİDEO)

Ejder güven tazeledi (VİDEO)

S.S. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 59’uncu Genel Kurul yapıldı. Genel kurulda rakipsiz olarak seçime giren İbrahim Ejder, tüm üyelerin oyunu alarak tekrar güven tazeledi.

S.S. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde henüz 1,5 yıl önce seçim yapılmasına rağmen tüzük değişikliği nedeniyle genel kurul gündemi oluştu. Geçtiğimiz gün Kolin Otel’de gerçekleşen ve Divan Başkanlığını Çan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Davut Tekne’nin yaptığı genel kurula, üyelerin yanı sıra şehirdeki pek çok siyasi figür katılım sağladı. Açık oylama ile yönetim kurulu ve üyelerinin belirlenmesinden önce 25 senedir kooperatif başkanlığı yapan Ejder bir konuşma yaparak, “Birlik ve beraberlik içinde bir genel kurulu daha idrak etmenin mutluluğu içinde alınacak kararların ve genel kurulumuzun, esnaf ve sanatkârlarımıza, Çanakkale’mize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim. 1163 sayılı kooperatifler kanını çerçevesinde, kanunun yönetim ve denetim kurullarına verdiği yetki ile devletimizin siz esnaf kardeşlerimize verdiği destek ile sizlere hizmet vermeye çalışmış olup ortaklarımızın kredi ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılamaya devam ettik ve bütün gayretimiz ile etmeye de devam edeceğiz. Ortaklarımıza bu güne kadar toplam 310 milyon TL tutarında Plasman kullandırılmış olup Teskomb’a bağlı 970 kooperatif içerisinde plasman büyüklüğü olarak kooperatifimiz ilk 50 kooperatif içerisindedir. Bu da bizler için bir övünç kaynağıdır.

Kredi borçlarının zamanda ödenmesi hatırlatması
Toplam ortak sayımız 2 bin 526’dır. Kooperatifimizce kullandırdığımız şahıs kredi limiti işletme kredilerinde 500 bin TL, yatırım destek kredileri de 1 milyon beş yüz bin TL’ye yükseltilmiş ve faiz oranlarımız yüzde 9,5’tan yüzden 7,5 oranına düşürüldü. Bakanlar Kurulu kararı ile ortaklarımızın kullandıkları kredilerin faizlerinin yüzde 50’si hazinece karşılanmakta olup yüzde 50’sini de ortaklarımız ödemektedir. İhtiyacınız anında kredi kullanabilmeniz için kredi borçlarınızı vadesinde ödemeye gayret göstermenizi rica ediyoruz. Bizler kooperatifçilik anlayışı içinde ve yasaların elverdiği ölçüde görev yaparak sizlere yardımcı olmak için gayret göstermekteyiz.

Geçtiğimiz yıl 2 milyon TL’lik kar ile kapandı
Bize müracaat eden borcunu ödeyememiş ortaklarımızın piyasa itibarını ve bankalardan alacakları bireysel kredilerinde ve diğer ticari kredilerde de engel teşkil etmemesi için tüm önlemler alınmış ve sicilleri bozulmasın diye hiçbir ortağımızın yıllardır olduğu gibi senetleri protesto edilmemiştir.
Kooperatifimizin mali durumu gayet iyi durumda olup günden güne güçlenmeye devam etmektedir. 2022 yılını 2 milyon 482 bin TL kar ile kapanmıştır.

Sosyal tesisler hakkında konuştu
Sosyal tesislerimizi yine kooperatifimiz tarafından çalıştırılmak suretiyle ortaklarımıza ve diğer misafirlerimize ucuz ve kaliteli hizmet vermeye devam etmekte olup, ortaklarımıza ve ortak harici gelen diğer kişilere de yaz döneminde düğün organizasyonları uygun fiyatlarla yapılmaya devam edilmektedir” dedi.

Pürüzsüz devam ediliyor
Konuşmanın ardından Faaliyet ve Denetleme, Bilanço, Gelir ve Gider Raporları okundu. Özellikle Denetleme Raporunda; hiçbir aksilik, eksiklik ve zorluk yaşanmadığı ifadeleri yer aldı. Üyelere okunan raporlar ise oybirliği ile onaylandı. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri de oy birliği ile kabul edildi. Mevcut Başkan Ejder, oy birliği ile 50 senedir Çanakkale’de faaliyet gösteren S.S. Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde önümüzdeki dönem de başkanlık yapacak” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST