“Ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz”

KALEM Farkıyla...

“Ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz”

“Ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz”

Dünyada her yıl 28 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında, ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran’da kutlanan Emekliler Günü nedeniyle DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada hak talebinde bulunan emekliler; “Ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz” dediler…

DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi tarafından, Emekliler Günü nedeniyle Çanakkale Belediyesi Sosyal Çalışanları Tesisi Ercan Adsız Salonu’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. DİSK Emekli Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Emine Pehlivan tarafından yapılan açıklamada, emeklilerin hak talepleri dile getirildi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası’nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz. Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız. Yalan vaatlerden, yanlış politikalardan, ranttan, talandan, yağmadan, yolsuzluktan başka bir şey üretmeyenler bugün bizlere artı değer üretmiyorsanız yaşamayın diyorlar! Bizler, yıllarca yaşamak için üretenleriz. Yaşayacağız!Özelleştirmelerle, ranta açılan yeşil alanlarla ceplerini dolduranların, ‘yol medeniyettir’ diyerek her fırsatta yol üstüne yol yapıp o da kar etmeyince şehirleri beton yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz. Alacağız!Pandemi döneminde tüm açıklığıyla gördüğümüz gibi dünya çapında sağlık sistemi halkların üzerine çökmüş durumdayken her geçen gün bütün hizmetlerin kamusal niteliğini yok edenlerin, insan sağlığını kazanç kapısı olarak görenlerin karşısında, bizler emeklilik sonrası yaşamımızda ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz. Alacağız!13 milyon emeklinin bir araya gelmesinden, haklarını dile getirmesinden ve talep etmesinden; bizlerin örgütlü mücadelesinden korkarak sendikamızı türlü çeşit bahanelerle kapatmaya çalışan bir zihniyet emeklilere müjde veremez! Önce haklarımızı gasp edip sonra da zaten emeğimizden çaldıklarını lütufmuş gibi verenlerin karşısında, bizler toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz.Alacağız!Emekli aylıklarına yapılan temmuz zammının Emekliler Haftası’na denk gelmesi ve fakat bu zammın gerçek fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı trajikomik bir gerçekliktir. Emeklilerin, dünü bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş – beş buçuk oranlarında yapılan zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var:Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz.Emekliyiz; yıllarca alınteriyle çalışmış işçileriz, emekçileriz. Emekliyiz; bu ülkenin 13 milyonu biziz.
Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan, o ilmeği dokuyan, o ilmeği dokuyacak olan insanın yaşamı için mücadele edenleriz.Evet, bizler emekliyiz; demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanlarız!İnsanca bir yaşam için mücadele ederek Emekliler Haftası’nı hak ettiğimiz şekilde, bu alemin bizim olduğu günlerde kutlayacağız!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST