Elma üreticisinin sorunlarını gündeme getirdi

KALEM Farkıyla...

Elma üreticisinin sorunlarını gündeme getirdi

Elma üreticisinin sorunlarını gündeme getirdi

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin Türkiye’nin altıncı büyük elma üreticisi olduğunu hatırlatarak, “Üretici bu yıl da ürünlerini maliyetin altına bir fiyatta satmak zorunda kalmıştır” dedi.

CHP’li Ceylan, önceki gün Meclis Genel kurulunda el üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi. Çanakkale için elma yetiştiriciliğinin öneminin büyük olduğunu kaydeden Ceylan, “İl genelinde çok yaygın olarak elma bahçeleri mevcuttur. Çanakkale, TÜİK’in verilerine göre Türkiye genelinde 6’ncı büyük elma yetiştiricisi ildir” dedi. Elma fiyatlarında son altı yıldır herhangi bir artış olmadığını ifade eden Ceylan, üreticinin ürünlerini maliyetinin altına sattığını söyledi. Konuşması sırasında Tarım ve Orman Bakanına sorular yönelten Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Çanakkale yöresinde 2017-2018 yılı için elma üreticilerine mazot, gübre, organik tarım uygulamaları, sertifikalı fidan, fide kullanım desteği, AR-GE, ÇATAK, tarım sigortası gibi desteklerden ne kadar ödeme yapılmıştır? Özel sektörden devşirme, tarımdan uzak birine emanet edilen Tarım Bakanlığının elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak bir eylem planı var mıdır? Elma üreticilerinin ürün bazlı destek uygulamasına geçirilmesini düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST