En güzel sığır seçildi

KALEM Farkıyla...

En güzel sığır seçildi

En güzel sığır seçildi

Biga’da bu yıl 12’nci kez düzenlenen Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması ile başladı. Podyuma çıkan buzağı, düve ve tosunlar, güzellik konusunda birbirleriyle yarıştı.

Biga ilçe merkezinde yapılan yarışmada, besiciler en güzel hayvanlarını görücüye çıkardı. Biga TSO karşısında, 125’nci yıl Mustafa Kemal Atatürk köprüsü yanında yapılan yarışmada 26 buzağı, 10 tosun ve 18 düve 5 kategoride mücadele etti. Prof.Dr. Feyzi Uğur ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, Prof.Dr. Hüseyin Eseceli Bandırma Onyedi Eylül Ünv. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Doç.Dr.HakanÜstüner Uludağ Ünv. Veteriner Fakültesi, Dr.Öğretim Üyesi Baver Coşkun ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, Dr.MustafaKüçükkebapçı Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü ve Bursa Veteriner Hekimler Odası’ndan Veteriner Hek. Sinan Sağlam’dan oluşan jüri üyeleri hayvanları tek tek kontrol etti. Jüri üyeleri, hayvanları görünüş, güzellik, bakım ve sağlık bakımından değerlendirdi.

Biga Kaymakamlığı, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Belediye Başkanlığı, Biga Ticaret Borsası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Biga Ziraat Odası, Biga Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Biga Süt Üreticileri Birliği, Çanakkale Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çanakkale Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği ve Çanakkale Tarım Kooperatifleri Birliği işbirliğiyle düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri Biga Fuarı açılış töreninde verildi. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Fuarı’nın bölgenin ekonomik canlılığı için son derece önemli olduğunu söyledi. Hayvancılığın desteklenmesi için bu sene beşinci kez sığırcılık güzellik yarışması tertiplediklerini belirten Doğan, “Biga, ticaret ve sanayi alanında olduğu kadar, hayvancılıkta da önemli bir yere sahip. Bunu duyurmak ve hayvancılığı teşvik etmek maksadıyla böyle yarışmalar düzenliyoruz. İlgiden son derece memnunuz” dedi.

Biga Tarım ve Orman Müdürü Vasfi Karaca, yarışmada birincilerin bir adet cumhuriyet altını, ikincilerin yarım altın, üçüncü olanların ise çeyrek altın ile ödüllendirildiğini, ayrıca dereceye giren tüm yarışmacılara sponsor firmalar tarafından yem hediye edildiğini, yanısıra yarışmaya hayvan getiren tüm besicilere çeşitli ödüller hediye edildiğini bildirdi.

Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması’nda dereceye giren besiciler ise

Buzağı kategorisinde
1’nci Çavuşköy’den Abdullah Balcı
2’nci Güleçköy’den Ahmet Akgün
3’ncü Abdiağa’dan Refet Mutlu

Düve Kategorisi Et Irkında
1’nci Balıklıçeşme’den Ercan Bartav
2’nci Eskibalıklı’dan Mustafa Kahraman
3’ncü Abdiağa’dan Refet Mutlu

Düve Kategorisi Süt Irkında
1’nci Güleçköy’den Servet Gergöz
2’nci Tokatkırı Köyü’nden Nuriye Tül
3’ncü Yeniçiftlik Köyü’nden İdris Çalışkan

Tosun Kategorisi Et Irkında
1’nci Balıklıçeşme’den Ayfer Yener
2’nci Selvi’den Ali İmdat Gökkaya
3’ncü Aksaz’dan Okan Durgut

Tosun Kategorisi Süt Irkında
1’nci Adliye Köy’den Cihan Kargı
2’nci Gümüşçay’dan Mustafa Güray Ergün
3’ncü Gümüşçay’dan Hüseyin Türkeli

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST