En kirli termikler Çanakkale’de

KALEM Farkıyla...

En kirli termikler Çanakkale’de

En kirli termikler Çanakkale’de

Sağlık ve Çevre Birliği’nin (HEAL) hazırladığı “Türkiye’de Kronik Kömür Kirliliği” başlıklı çalışmaya göre Çanakkale’de, bir kısmı hâlihazırda Türkiye’nin en büyük 10 kirletici santrali arasında yer alan beş adet faal kömürlü termik santral bulunuyor.

Sağlık ve Çevre Birliği’nin (HEAL) hazırladığı “Türkiye’de Kronik Kömür Kirliliği” başlıklı çalışmaya göre Çanakkale’de, bir kısmı hâlihazırda Türkiye’nin en büyük 10 kirletici santrali arasında yer alan beş adet faal kömürlü termik santral bulunuyor. Bu raporun değerlendirmesine göre, Bekirli santrali SO2 ve PM emisyonları açısından Türkiye’nin en kirletici 7’nci, NO2 açısından ise 9’uncu Cenal santrali de PM emisyonları açısından 10’uncu, NO2 emisyonu açısından 7’nci, İçdaş Biga ise NO2 emisyonu bakımından 10. sırada yer alıyor.

5 faal kömürlü termik santral ve planlanan yeni kömürlü termik santraller nedeniyle Çanakkale en riskli illerden birisi olmaya devam ediyor. Çanakkale’de faaliyette olan 5 kömürlü termik santralin bu sıralamada kaçıncı olduğu ise merak konusu…

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST